1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Jak co roku w naszej szkole uczniowie Szkolnego Koła PCK organizują krótką prelekcję, która ma na celu przekazanie wiedzy na temat HIV/AIDS kolegom i koleżankom. Przy okazji takich zajęć obalamy mity i przytaczamy najważniejsze fakty na temat choroby. Przypominamy, że aktem solidarności z chorymi na AIDS jest czerwona wstążeczka.
Wyrównujmy - to tegoroczne hasło Światowego Dnia AIDS i jest wezwaniem do działania w celu zmniejszenia nierówności ekonomicznych, społecznych, kulturowych i prawnych, które dodatkowo pogłębiła pandemia.
Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację. Co roku Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia.
Nieodłącznym elementem Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Ideę tę po raz pierwszy zainicjowano w 1991 roku. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę, ale również miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
Prowadząc zwykły tryb życia, nie jest łatwo się zarazić się HIV. Największe ryzyko zarażenia stwarzają kontakty seksualne i ekspozycja na krew przez otwarte rany. Zapobiec wirusowi możemy przez unikanie pożyczania sobie maszynki do golenia. szczoteczki do zębów i innych przyborów kosmetycznych. Jeśli używasz strzykawek i igieł upewnij się że są sterylne.