Zakończyliśmy działania w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczny temat do realizacji to: Czytanie dla pokoju.
Akcja objęła wszystkich uczniów naszej szkoły.
Uczniowie pod kierunkiem wychowawców (w klasach 1-3) oraz nauczycieli języka polskiego (w klasach starszych) włączali się w realizację zaplanowanych przez nauczycieli biblioteki zadań.
Uczestnicy pracowali w oparciu o dwa teksty: A. Safarzyńskiej- Płatek: Bohaterowie też płaczą oraz Baśń o Rudowłosych.
Najmłodsi uczniowie wykonywali ilustracje do tekstu bajki terapeutycznej, trzecioklasiści mierzyli się z tekstem, tworząc krótkie opowiadania. Uczniowie klas czwartych i piątych próbowały dopisać zakończenie do czytanych w klasie historii oraz ćwiczyli sposoby rozwiązywania trudnych problemów.
Najstarsi uczniowie pod wpływem tekstu Baśni o Rudowłosych próbowali zrozumieć, jak stereotypowe odbieranie ludzi wpływa na postrzeganie świata, jak negatywne oceny stają się pożywką dla rodzącego się w świecie zła. Najstarsi uczniowie – po analizie treści baśni - świetnie to odczytują i potrafią o tym rozmawiać.
Każde działanie, które oparte jest na emocjach, daje szansę na zadumę nad światem, w którym żyjemy. Pozwala zrozumieć, jak ważnymi wartościami są wolność i pokój. W świecie, gdzie są one zagrożone, a niepokój towarzyszy codzienności, czytanie dla pokoju staje się okazją do rozwijania wrażliwości, empatii i wyrozumiałości.
Bardzo dziękujemy zarówno uczniom jak i nauczycielom za włącznie się w tę akcję.
Nauczyciele biblioteki