Erasmus +
Erasmus+ - koniec podróży.
Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Słowa twórcy taoizmu mogłyby zostać uznane za myśl przewodnią towarzyszącą uczestnikom projektu Erasmus+, którzy właśnie zakończyli swoją trwającą niemal dwa lata przygodę.
Owym pierwszym krokiem była decyzja o przystąpieniu do projektu. Takie wyzwanie podjęło 20 gimnazjalistów i 10 nauczycieli z górowskiego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Zadania realizowane w ramach Erasmusa+ dotyczyły przedsiębiorczości oraz ekologii, ale nie zabrakło czasu na sztukę, przyjazną uczniom bibliotekę czy wycieczki do ciekawych miejsc.
8 maja powitaliśmy w naszej szkole gości z 5 zaprzyjaźnionych szkół: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii i Włoch. Spotkanie to podsumowało dwuletnią pracy w projekcie.
Podczas sześciodniowego pobytu w Polsce młodzież brała udział w różnorodnych zajęciach. Uczniowie przygotowywali międzynarodową półkę na książki, która znajduje się obecnie w bibliotece szkolnej. Uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny, mieli także możliwość poznania roślinności charakterystycznej dla krajów partnerskich. Musieli również przedstawić sposób i proces zamknięcia swoich firm, które produkowały artykuły ekologiczne lub usługi. Ponadto uczestniczyli w lekcjach języka polskiego oraz brali udział w integracyjnych zajęciach Zumba.
-To jest już trzeci projekt. Dwa poprzednie to realizacje w ramach programu Comenius. Nieprzypadkowo w Erasmusie uczestniczyliśmy razem ze szkołami, które brały również udział w poprzednich przedsięwzięciach. Dziesięcioletnia współpraca z pewnością zaowocowała ciekawymi pomysłami i przede wszystkim wiedzieliśmy, że możemy na siebie liczyć - mówi szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz - Mam nadzieję, że uda nam się napisać kolejny projekt, który pozwoli nam kontynuować pracę w obecnym gronie.
Pobyt w Polsce to nie tylko zajęcia w szkole, ale również czas spędzony z rodzinami. Goście mieli okazję doświadczyć polskiej gościnności, a dzięki nauce języka polskiego bez problemu odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie: Dziękuję, naprawdę nie jestem głodny!
Wspólny wyjazd na basen, zabawa w kręgielni, ognisko czy wycieczki rowerowe z pewnością zintegrowały uczestników spotkania i sprawiły, że goście zapamiętają pobyt w Górowie, którego kapryśna aura pozwoliła doświadczyć zarówno letnich temperatur jak i pięknej zimy w samym środku wiosny.
- Dla młodzieży uczestniczącej w projekcie to z pewnością, poza doświadczeniem językowym i poznaniem kultury innych krajów europejskich, ogromna szansa na odkrycie własnych możliwości, przełamanie kompleksów i szansa na realizację marzeń – dodaje wicedyrektor górowskiego gimnazjum Wioletta Lugowska-Rohun.
- Dwuletnia praca przy realizacji tego projektu to czas niezwykle pracowity, ale i przyjemny, w którym uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale również duża grupa nauczycieli. Wyjazdy zagraniczne, w których uczestniczyła młodzież z Górowa Iławeckiego były bardzo atrakcyjne. Dużą zaletą brania udziału w tym przedsięwzięciu jest to, że uczniowie zaczynają przełamywać bariery językowe, razem bawią się, pracują, realizując różne projektowe zadania - podkreśla dyrektor gimnazjum Dariusz Hawrylec – Wymiany międzynarodowe od lat wzbogacają ofertę edukacyjną naszej szkoły. Chciałbym, aby mimo zmiany struktury szkół nasi uczniowie nadal uczestniczyli w takich przedsięwzięciach. Warto dodać, że jesteśmy jedyną taką szkołą w powiecie. Zapraszam do nas wszystkich, którym leży na sercu edukacja językowa.
Iwona Gajżewska-Kostka, Joanna Gąsiewska
Erasmus+ - przystanek piąty – Truro
Wiosenna pogoda powitała gimnazjalistów z Górowa Iławeckiego, którzy w ramach realizacji projektu Erasmus+ odwiedzili swoich kolegów w Penair School w Truro w Walii. Było to przedostatnie spotkanie szkół partnerskich w ramach tego międzynarodowego programu. Odbywało się ono w dniach 4-10 marca 2017 roku.
Na spotkaniach w szkole był poruszany temat ekologii połączonej z ekonomią np: ekoturystyki. Uczestnicy uczyli się, w jaki sposób można ją wykorzystać, jakie atrakcje można nią zapewnić, jak można zastosować ją w regionach, z których pochodzą, Młodzież w grupach międzynarodowych miała za zadanie zaplanować inwestycję turystyczną w swoim regionie. Wiązało się to z postawieniem sobie wielu pytań dotyczących tego, jakie korzyści może ona przynieść zarówno środowisku, ale też jego mieszkańcom, powodując rozwój społeczny i gospodarczy regionu. W poszukiwaniu dobrych praktyk młodzież i nauczyciele wybrali się do St. Ives i Eden Project.
- W Eden Project pod wielkimi kopułami na obszarze prawie dwóch hektarów mieliśmy okazję zobaczyć roślinność klimatu podzwrotnikowego oraz podrównikowego. Na zewnątrz natomiast kwitły tysiące żonkili, które są symbolem Walii. Całe to miejsce było niezwykłe, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu znajdowało się tam wyrobisko górnicze. Moim najlepszym wspomnieniem z St. Ives był moment, gdy patrzyłam na Ocean Atlantycki i nagle z wody wynurzyły się foki, które wydawały śmieszne odgłosy” - opowiada Kinga Bonius , uczestniczka wymiany.
- Mnie również najbardziej podobały się wycieczki, pierwsza do St. Ives i druga, do Eden Project – dodaje Iza Kostka druga uczestniczka projektu - W obu miejscach można było zauważyć różne odmiany ekoturystyki, co pomogło w pracy w międzynarodowych grupach. Chyba na wszystkich uczestnikach oba te miejsca wywarły niesamowite wrażenie – każde z nich było inne, każde na swój sposób stanowiło pomysł na realizację opłacalnej ekoturystyki.
Grupy międzynarodowe miały za zadanie stworzyć swój biznesplan poświęcony właśnie ekologicznej turystyce. Podczas ostatniego dnia współpracy wszystkie grupy prezentowały efekty swojej pracy innym uczestnikom projektu.
- Najciekawszy wydał mi się projekt hotelu na wyspie oraz rodzinnego gospodarstwa ekologicznego , ale inne propozycje i rozwiązania też były ciekawe, na przykład wykorzystanie deszczówki, założenie własnego ogrodu, korzystanie z usług lokalnych przedsiębiorców oraz przeprowadzanie szkoleń dla społeczności lokalnej i szkół na temat zrównoważonego rozwoju turystycznego – tak pracę w międzynarodowych grupach podsumowuje Karolina Romanik, trzecioklasistka.
Popołudnia uczniowie spędzali w towarzystwie rodzin goszczących, które zapewniały im wiele atrakcji. Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich przepiękne klify, ogród wiktoriański czy neogotycka katedra – powszechnie znany zabytek w Truro.
- Jeszcze przed wyjazdem zastanawialiśmy się, czy poradzimy sobie w nowym miejscu, w którym nikogo nie znamy. Jednak bardzo szybko się okazało, że rodziny, u których mieszkaliśmy przywitały nas bardzo ciepło. Natomiast w szkole praca w grupach była okazją do lepszego poznania siebie nawzajem, a także możliwością sprawdzenia swoich umiejętności językowych – mówi o swoich wrażeniach Błażej Płoski.
Dla uczestniczących w wymianie nauczycieli wyjazd ten stanowił również ciekawe zawodowe doświadczenie.
- Cieszę się, że mogłam z bliska przyjrzeć się warsztatowi pracy nauczycieli, zazdroszczę im wyposażenia sal, to daje uczniom realne możliwości realizacji pasji artystycznych – tak komentuje swoje obserwacje opiekunka uczniów Jolanta Płoska.
- Następne, ostatnie już spotkanie odbędzie się w maju. Tym razem wszyscy uczestnicy spotkają się w Górowie. Uczniowie z krajów partnerskich pytani o skojarzenia związane z Polską wymieniali trudny język, piękną przyrodę i bogatą tradycję. Będą mogli się o tym przekonać już w maju, wtedy do gimnazjum przyjedzie 20 uczniów i 10 nauczycieli, a tematem przewodnim będzie sztuka i natura - informuje szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz.
- Cieszę się bardzo, że to właśnie w Górowie odbędzie się finał programu Erasmus+. Dzięki zaangażowaniu moich pracowników oraz otwartości i kreatywności naszych uczniów już trzeci raz uczestniczymy w tym projekcie. Poprzednie edycje Comeniusa zakończyły się sukcesem, mam nadzieję, że będzie tak i tym razem – dodaje na zakończenie dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec.
Bożena Kobusz
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1
Uczniowie górowskiego gimnazjum tym razem we Włoszech- projekt Erasmus +
Już po raz kolejny uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim- w ramach projektu Erasmus +- uczestniczyli w wymianie międzynarodowej. Tym razem główną stacją było Palermo- malownicze miasto we Włoszech, położone w regionie Sycylia. Oprócz górowskiej szkoły w projekt zaangażowane są również szkoły z Malagi (Hiszpania), Achim (Niemcy), Truro (Wielka Brytania), Tampere (Finlandia) oraz Palermo (Włochy). Nadrzędnym celem wizyty było rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku angielskim, ale nie tylko.
QuattroCanti (Cztery Kąty)- jednym z głównych placów Palermo- tak o działaniach podjętych w ramach projektu mówi Katarzyna Jakubowska. - Kolejne zagadnienie poruszone podczas warsztatów dotyczyło idealnej biblioteki a także rozważano kwestię doradztwa zawodowego w aspekcie międzynarodowym.- dodaje.Najważniejsze jest jednak to, że nasi uczniowie nie czuli się skrępowani, bez problemu nawiązali nowe znajomości. Ich pomysły spotkały się z akceptacją ze strony kolegów i koleżanek z innych państw partnerskich.- podkreśla Joanna Gąsiewska.- Uczniowie w międzynarodowych grupach rozmawiali na temat problemów związanych z ochroną środowiska. Swoje pomysły zaprezentowali w formie flashmobana
To była niesamowita przygoda. Po raz pierwszy wyjechałem za granicę naszego kraju.- mówi uczestnik wymiany Łukasz Ragucki- Przyjaźnie nastawieni ludzie, atmosfera miasta, zabytki, mentalność Włochów wszystko to wywarło na mnie ogromne wrażenia. – Zwiedziliśmy także Cefalu- przepiękne miasto, położone nad morzem, u podnóża La Rocca- dodaje Wiktor Leszczyński-Podczas wizyty we Włoszech pogoda nam dopisała.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „Erasmus+” odbędzie się już w marcu 2017 roku w Truro w Wielkiej Brytanii.
Udział w wymianie międzynarodowej to okazja do doskonalenia praktycznej nauki języka angielskiego oraz duże możliwości rozwoju dla uczniów. To także ważny atut naszej szkoły- podkreśla dyrektor Dariusz Hawrylec.
J. Gąsiewska
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=116#gallery/116
Gimnazjaliści z Górowa Iławeckiego w Hiszpanii.
Pod koniec kwietnia miała miejsce już trzecia, po Niemczech i Finlandii wizyta w ramach wymiany międzynarodowej projektu Erasmus +. Malaga przywitała uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim słoneczną, letnią pogodą. Na lotnisku niecierpliwe czekały rodziny, które gościł Klaudię Tatol, Kamila Kuchtę, Wiktora Leśkiewicza i Jakuba Molestaka przez kolejne 8 dni.
Podczas każdej wizyty w szkole są przeprowadzane zajęcia, wykłady i warsztaty na trzy podstawowe tematy: działania zmniejszające emisję dwutlenku węgla, rozwijanie przedsiębiorczości oraz metody i techniki nauczania. Tak było i tym razem. Uczniowie każdej ze szkół przedstawili rezultaty pracy nad założeniem własnej firmy, m.in. strukturę organizacyjną założonej przez uczniów firmy, rezultaty badań potrzeb rynku, przygotowany statut, logo firmy, a nawet prototyp produktu.
- My przedstawiliśmy nasz ecobottle chair. Wszystkim bardzo spodobał się pomysł tworzenia z pustych butelek plastikowych foteli” - mówi Klaudia, uczestniczka spotkania w Hiszpanii.
Zajęcia w Instytucie Innowacji w Maladze pozwoliły uczniom zastanowić się nad możliwością połączenia rozwiązań ekologicznych z sukcesem biznesowym.
Hiszpańscy liderzy projektu zaplanowali też wizytę w sortowni elektrośmieci Emma.
- Oprócz poznania sposobów utylizacji, zorganizowano dla nas też zajęcia z kreatywnego recyklingu. Z pozornie niepotrzebnych rzeczy tworzyliśmy obrazy, instalacje, ramki i inne ciekawe przedmioty, które powstawały w międzynarodowych grupach – dodaje Kuba.
Wyjazd do hydroelektrowni, na pozór mało przystępnego miejsca, okazał się wielkim wydarzeniem. Młodzież miała możliwość zejścia pięć pięter poniżej poziomu wody, zobaczyć wielkie turbiny pompujące wodę wysoko w górę, do zbiorników, z których następnie wodę spuszczano, produkując w ten sposób energię przesyłaną do Malagi.
- Odwiedziliśmy też farmę wiatraków, położoną wysoko w górach. Dla mnie już sama podróż autokarem po serpentynach górskich była wielkim przeżyciem – wspomina, nie ukrywając emocji Wiktor.
Uczniowie chętnie sprawdzali też, co znajduje się we wnętrzu takiego wiatraku. Natomiast nauczyciele podczas wspólnych sesji, obserwacji lekcji i po zapoznaniu się z prezentacjami każdej ze szkół na temat dostosowywania warunków i metod nauczania do indywidualnych potrzeb wypracowali wiele nowych rozwiązań w zakresie pracy z uczniem, wymienili się spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat wsparcia indywidualnego rozwoju ucznia.
- Każdego dnia pracuję z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego cieszę się, że mogłam podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tego rodzaju pracy ze specjalistami z innych krajów – mówi Lucyna Marciniuk, opiekun polskiej młodzieży, na co dzień oligofrenopedagog.
Każde wspólne szukanie pomysłów, działania, wyprawy, słuchanie muzyki, śpiewanie, tańczenie, czy próbowanie nowych potraw, spowodowały, iż zauważalna na samym początku nieśmiałość większości uczestników zatarła się. Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń, zachwyceni otwartością i gościnnością przyjmujących ich rodzin, deklarując, że długo nie zapomną tej wizyty.
- Wszędzie mogliśmy zobaczyć coś ciekawego, począwszy od wypożyczenia piłki na przerwie w szkole, poprzez bardzo kulturalnych kierowców na przejściach dla pieszych, do bardzo późnej - jak dla nas - pory jedzenia rodzinnego obiadu - podsumowuje pobyt w Maladze Kamil.
Udział w projekcie to nie tylko zwiedzanie i wycieczki, których naturalnie nie zabrakło, to przede wszystkim ciekawe zajęcia w szkole, wymiana doświadczeń zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów.
- Każdy z nas przywiózł do domu wiele inspiracji na ciekawe zajęcia, rozwiązania proekologiczne, czy wreszcie pomysły na założenie w przyszłości własnej firmy. Uczniowie biorący udział w tym spotkaniu przygotowują się do przekazania pozostałym uczestnikom programu Erasmus+ w szkole zadań wyznaczonych do zrealizowania podczas spotkania w Maladze przez każdą ze szkół, po to, aby przy okazji kolejnej wizyty móc podzielić się swoimi przemyśleniami, rozwiązaniami i efektami wspólnej pracy – komentuje szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz - Dzięki temu nasi uczniowie uczą się kierowania zespołem, delegowania zadań, planowania i przede wszystkim współpracy.
Dodatkowym atutem projektu jest fakt, iż wszystkie wydatki związane z podróżą, przeloty, czy też kieszonkowe dla uczniów są finansowane z FRSE, Erasmus +, co pozwala na realne wyrównywanie szans wśród uczniów naszej szkoły. To jest też ogromna motywacja do rozwijania umiejętności komunikacyjnych, personalnych i językowych uczniów.
Po wakacjach kolejna wizyta, tym razem w Palermo we Włoszech, następnie w Truro w Wielkiej Brytanii, a wiosną przyszłego roku to właśnie górowskie gimnazjum będzie gospodarzem spotkania międzynarodowego.
- Projekt Erasmus + jest już trzecim (w poprzednich edycjach pod nazwą Comenius) tak dużym i od lat jedynym w naszym powiecie tego typu projektem międzynarodowym. Ponadto szkoła od 2000 roku organizuje polsko-niemiecką wymianę młodzieży. W naszej szkole jesteśmy już tak przyzwyczajeni do międzynarodowych projektów, że większość naszych uczniów brało lub planuje wziąć udział w wymianie młodzieży – podsumowuje dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec.
Erasmus+ - przystanek drugi: Tampere.
Tuż po zakończeniu ferii zimowych, 7 lutego 2016r o bardzo wczesnej porze wyruszyliśmy razem z naszymi opiekunami – Panią K. Jakubowską i panem P. Pieniakiem - do Tampere, miasta leżącego w Finlandii. To już drugie spotkanie szkół biorących udział w programie Erasmus+.
Lot z przesiadką w Helsinkach trwał bardzo krótko. Na lotnisku czekały na nas rodziny fińskie, u których spędziliśmy kolejny tydzień. Spodziewaliśmy się skandynawskich mrozów, jednak aura okazała się dość łaskawa, witając na deszczem. Poczuliśmy się jak w Polsce.
Pierwszego dnia nasi gospodarze oprowadzili nas po szkole. Mieliśmy również spotkanie z nauczycielem języka angielskiego, który okazał się rodowitym Brytyjczykiem. W zabawny sposób opowiedział nam o zwyczajach fińskich, ciekawie scharakteryzował również samych Finów.
Podczas kolejnych dni pracowaliśmy w międzynarodowych grupach, podczas których porównywaliśmy zużycie energii w poszczególnych krajach; dyskutowaliśmy o sposobach zmniejszania zużycia energii. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ w każdym z uczestniczących w projekcie państw sytuacja ta wygląda inaczej.
Oprócz tego każda grupa tym razem narodowa przedstawiała swój pomysł stworzenia przedsiębiorstwa, oferującego produkt lub usługę, których podstawą byłyby materiały pochodzące z recyklingu. Nasi koledzy z Niemiec zaproponowali pomoc starszym ludziom w zagospodarowaniu ogródków, a Hiszpanie chcą produkować owoce w pojemnikach pochodzących z recyklingu.
Jednym z ważniejszych elementów był wizyta w Proakademii, gdzie podczas pracy ze studentami mogliśmy dowiedzieć się więcej o tworzeniu własnego biznesu.
Czas wolny spędzaliśmy w towarzystwie naszych fińskich przyjaciół, zwiedzając miasto. Oczywiście nie obyło się bez fińskiej sauny! Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Przywieźliśmy mnóstwo ciekawych wspomnień, nowe doświadczenia i energię, którą z pewnością spożytkujemy na przygotowania do kolejnej wizyty – tym razem w Hiszpanii.Uczestnicy wizyty w Tampere
- Ten wyjazd bez wątpienia poza walorem turystycznym miał jeszcze jeden: intensywną naukę języka angielskiego, bez którego nie sposób było poradzić sobie z zadaniami projektowymi. Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze – mówi Katarzyna Jakubowska, opiekunka uczniów, nauczycielka języka angielskiego.
- Dla nauczycieli to również ważne doświadczenie. Gdy młodzież pracowała w grupach, nauczyciele dzielili się doświadczeniami związanymi z metodami pracy pedagogicznej. Dzięki temu zyskaliśmy świeższe spojrzenie na proces nauczania, to, jak sądzę, przyda się również w codziennej pracy – dodaje Paweł Pieniak, opiekun, nauczyciel matematyki w górowskim gimnazjum.
Erasmus+ ruszył! Przystanek 1. - Achim
Dnia 28 listopada rozpoczęła się nasza wielka przygoda z projektem Erasmus+. Tego dnia czworo uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunami udało się do niemieckiego Achim na pierwsze spotkanie szkół biorących udział w tym przedsięwzięciu. Podróż, choć męcząca, bo 17-godzinna, odbyła się bez najmniejszych komplikacji. Potem już tylko ciekawość i pewien rodzaj stresu, który towarzyszy chyba wszystkim, którzy udają się tak daleko od domu rodzinnego. Niemieckie rodziny przywitały nas ciepło i całą niedzielę spędziliśmy w towarzystwie naszych nowych kolegów. Na szczęście nie mieliśmy większych problemów z komunikacją, choć cały projekt realizowany jest w języku angielskim.
Spotkanie w Achim poświęcone było zagadnieniu recyklingu. Podczas prac w międzynarodowych grupach mogliśmy porównać, w jaki sposób kraje uczestniczące w projekcie czyli: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Finlandia oraz Polska na co dzień radzą sobie z tym problemem. Oprócz prac w zespołach braliśmy udział w wycieczkach edukacyjnych – na przykład odwiedziliśmy zakład zajmujący się sortowaniem przeterminowanej żywności, w której jako wolontariusze pracują uczniowie z miejscowego gimnazjum.
Adwentowy klimat poczuliśmy podczas wyjazdu na jarmark świąteczny do Bremen. Nasi niemieccy koledzy zadbali również o nasze podniebienia, bo zorganizowali pieczenie ciasteczek, których smak i zapach czujemy do dziś. Kręgle i łyżwy były odskocznią od zadań, z którymi zmagaliśmy się każdego dnia.- To ciekawe doświadczenie nie tylko ze względu na nadrzędny temat projektu, jakim jest recykling oraz przedsiębiorczość , ale również dobra szkoła praktycznej nauki języka angielskiego – dodaje szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz.
Ten wyjazd z pewnością pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Następne spotkanie uczestników projektu odbędzie się już w lutym w fińskim Tampere. Tam uczniowie poruszą problemy ekologii oraz przedstawią pomysły na stworzenie własnego przedsiębiorstwa, które wykona produkty powstałe z recyklingu.- To kolejny projekt, w którym uczestniczymy. Poprzednie programy ze względu na atrakcyjne tematy cieszyły się dużą popularnością. Widzę, że ten również zaciekawił naszych uczniów. Górowscy gimnazjaliści z pewnością skorzystają z tych spotkań. Takie projekty wprowadzają niewątpliwie nową jakość w życie młodych ludzi, o świadomości językowej nie trzeba nawet wspominać – dodaje dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim Dariusz Hawrylec.
Ciekawe doświadczenia, nowi, interesujący ludzie i tematy ważne dla wszystkich Europejczyków – to esencja Erasmusa+ . Na pewno na zawsze zostanie to w naszej pamięci.
https://gimgorowo.edupage.org/album/?#gallery/75
Klaudia Drożewska kl. IIb