Dnia 14 listopada 2016 r., na lekcji języka polskiego klasa 2b, spaliła długo przygotowywany w grupach Rzym, a właściwie makiety, na którą składały się: Colosseum, Pałac Nerona, jego ogród oraz domy Rzymian i chrześcijan. Co roku każda klasa, czytając 'Quo Vadis' , jest zobowiązana do przygotowania budowli, którą następnie pali się. Spalenie naszych dzieł odbyło się tuż przed naszą szkołą, z pomocą pana konserwatora. Po kilku minutach po Rzymie został tylko popiół. Autorzy prac, zasmuceni wrócili do szkoły. Każdy z uczniów za wykonaną pracę dostał ocenę pozytywną. Tradycja przypomina, że za rok kolejne palenie Rzymu.
W Roku Sienkiewiczowskim… gimnazjaliści spalili Rzym
Modlitwa w intencji ojczyzny
Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości gimnazjaliści uczcili, biorąc udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele NSPJ w Górowie Iławeckim. Uczniowie przygotowani przez Panią A. Kamińską oraz Pana Mirona Maciopę przedstawili program artystyczny, na który składały się pieśni patriotyczne, wiersze oraz fragmenty filmów i zdjęć.
Uczestniczący w uroczystości mieszkańcy miasta podziękowali młodzieży wielkimi brawami, a zapełnione ławki świadczyły o tym, że jesteśmy gotowi na to, by poświęcić swój wolny czas i poczuć emocje, które były udziałem wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę.
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=114#gallery/114
Olimpiada Zdrowego Stylu Życia
W dniu 9 listopada 2016 roku o godzinie 9.45 odbyła się Olimpiada Zdrowego Stylu Życia. W konkursie wzięło udział jedenaścioro uczniów. Uczestnicy Olimpiady musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom jak i znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Do kolejnego etapu konkursu przeszły dwie osoby z największą ilością punktów: Natalia Lipniewicz oraz Wiktor Leśkiewicz.
Natalia Lipniewicz, klasa III A
Konkurs - ALTER EGO
Biblioteka szkolna wraz z zespołem realizującym projekt Erasmus+ ogłasza akcję pod tytułem ALTER EGO ( drugie ja ).
Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży gimnazjalnej. Udział w akcji może wziąć każdy uczeń. Zadanie polega na wprowadzeniu w grafikę przedstawiającą ulubioną postać literacką własnej twarzy. Pracę można wykonać samodzielnie lub z pomocą nauczyciela informatyki. Należy ją dostarczyć w formie elektronicznej do Pana Pawła Pieniaka do końca listopada 2016 roku.
Praca, oprócz zdjęcia wprowadzonego w grafikę, powinna zawierać imię i nazwisko ucznia, autora i tytuł utworu, z którego pochodzi wybrany bohater literacki oraz krótkie dokończenie jednego z następujących zdań: Imponuje mi tym, że…. Podoba mi się jego/jej…. Jesteśmy do siebie podobni, ponieważ….
Wszystkie zdjęcia zostaną wydrukowane i wywieszone na tablicy znajdującej się na korytarzu szkolnym. Najciekawsze nagrodzimy!
Zapraszamy do udziału w akcji.
ORGANIZATORZY
Pomagamy innym!
W czwartek 06.10.2016 r. nasi uczniowie wspólnie z kolegami z Zespołu Szkół brali udział w zbiórce publicznej podczas XV Dnia Papieskiego. Mimo złej pogody kwesta była udana. Za otwarte serce wszystkim serdecznie dziękujemy!
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=112
Wycieczka do teatru
Dnia 5.10.2016 r. pojechaliśmy na wycieczkę szkolną do teatru w Elblągu na tragedię Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Wzięły w niej udział wszystkie klasy z naszej szkoły wraz z opiekunami. Zbiórka rozpoczęliśmy o 8:30, podczas której przypominano nam o zasadach savoir vivere-u w teatrze i autobusie.
Rozentuzjazmowani udaliśmy się w podróż. Początek nie zapowiadał niczego wyjątkowego. Rozmawialiśmy, żartowaliśmy, słuchaliśmy muzyki, a niektórzy śpiewali, lecz w pewnym momencie tuż przed naszymi oczami spadło drzewo, blokując drogę w poprzek. Na moment wszystkich ogarnęło przerażenie, aczkolwiek nie trzeba było długo czekać, by któryś z chłopaków ośmielił się zaoferować pomoc w przesunięciu drzewa. Zaraz po tym, do tego pomysłu, przyłączyli się prawie wszyscy inni przedstawiciel płci męskiej. Niestety, w obawie o nasze zdrowie, opiekunki nie pozwoliły nam na urzeczywistnienie tej koncepcji. Zamiast tego wezwały straż pożarną. Oburzeni, niechętnie wróciliśmy na swoje miejsca i czekaliśmy na przyjazd służb. Wyglądaliśmy straży pożarnej przez dłuższą chwilę, zaczynając się martwić, czy aby na pewno zdążymy na spektakl. Na szczęście straż przyjechała i w miarę szybko usunęła przeszkodę. Dalsza część drogi minęła spokojnie.
O 11:00 dojechaliśmy na miejsce. Mieliśmy więc 30 min na zwiedzenie teatru. Największą atrakcją, do której wszyscy lgnęli jak muchy do miodu, była toaleta, pod którą natychmiast ustawiła się kolejka jak po zasiłek. Drugim gwoździem programu była szatnia, do której wejścia napierały tabuny śmiertelników chcących oddać swoje odzienie. Sytuacji nie poprawiały również panie szatniarki, które spokojnie brały i wieszały kolejne kurtki. Na szczęście wszystkim udało się osiągnąć swój cel przed pierwszym dzwonkiem.
Zajęliśmy miejsca i w spokoju czekaliśmy na przedstawienie. Podczas widowiska było dosyć głośno. Przełomowym momentem było zabójstwo Aliny przez Balladynę. Zbrodni tej towarzyszył donośny huk, który poderwał z miejsc niektórych widzów. Innym przyciągającym uwagę zdarzeniem był dzwonek od telefonu. Jeden z moich kolegów skarcił ową personę trzema puknięciami w czoło, czyli nauka manier nie poszła w las. Najbardziej wyczekiwanym punktem inscenizacji było zakończenie. Każdy oczekiwał, iż moment śmierci Balladyny będzie czymś niezapomnianym. Tym większe było nasze rozczarowanie, gdy w momencie uderzenia pioruna, który miał zabić główną antagonistkę dramatu, opuszczono kurtynę, a sami aktorzy ukłonili się i pożegnali nas. Pomimo frustrującego zakończenia artyści zostali nagrodzeni gromkim brawami. Większości z nas bardzo podobał się spektakl, szczególnie nietypowe wykorzystanie zapadni, jak i również wprowadzenie nowych postaci podtrzymujących klimat całego widowiska.
Opuściliśmy teatr i pełni energii czekaliśmy na znak, iż przyszła pora na posilenie się w pobliskim KFC. Jakiego bólu i cierpienia doznaliśmy w momencie, gdy opiekunki poinformowały nas, że ponagla nas czas i trzeba wracać do domu. Droga powrotna minęła bez żadnych niespodzianek. Wycieczka wszystkim się podobała i każdy czeka z niecierpliwością na kolejny taki wyjazd.
Kajetan Siebieszuk, IIIb
Próbna ewakuacja
29 września, odbyła się w szkole próbna ewakuacja. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły sprawnie i bezpiecznie udali się na teren boiska szkolnego. Całe szczęście, była to tylko próba, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności przeprowadzania takich ćwiczeń, by w przypadku zagrożenia wiedzieć jak się zachować.
Zumba w gimnazjum
Dzisiaj uczniowie klas pierwszych spędzili dzień z wychowawcą. Ktoś może powiedzieć, że przecież to nic dziwnego, w końcu rozpoczął się rok szkolny. Owszem, ale nie były to tradycyjne lekcje tylko zajęcia pt. „Zumba w szkole” prowadzone przez p. A. Jagiełło- Zumba Fitness Instructor.
- Szukaliśmy pomysłu na zorganizowanie zajęć integracyjnych. Chcieliśmy, aby były one wyjątkowe, ale jednocześnie, żeby zintegrowały uczniów klas pierwszych. Zaproponowałam zumbę.- mówi koordynator projektu „Zumba w szkole” p. J. Gąsiewska. – I to był tzw. „strzał w dziesiątkę”- dodaje. Młodzież z chęcią uczestniczyła w zajęciach. Można to z całą pewnością stwierdzić po roześmianych buziach i czerwonych ze zmęczenia policzkach. Mam nadzieję, że tego typu zajęcia staną się w naszej szkole cykliczne.
J. G.
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=106
IV wizyta w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Dzień Dziecka jest to dzień, na który każdy z Nas pomimo wieku czeka. W tym dniu wszyscy jesteśmy szczęśliwi i oczywiście marzymy o skromnym prezenciku. Dla Nas jest to dzień szczególny, ponownie wyruszyłyśmy uszczęśliwić dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.
Wybrałyśmy tematykę Harry ego Pottera, ponieważ jest to dzień pełen magii. Gdy dotarłyśmy, zostałyśmy mile przywitane przez pielęgniarkę oddziałową p.Lidię, która pokierowała nas na oddział kardiologii. Przeszłyśmy się po salach, zapraszając dzieci do wspólnej zabawy i obdarowując je zabawkami.
Na swoich czarodziejskich miotłach poleciałyśmy na świetlicę szpitalną. A tam:
-tańczyłyśmy razem z dziećmi
-pokazałyśmy pierwszą pomoc
-rozwiązywałyśmy logiczne zagadki
-bawiłyśmy się
Dzieci były bardzo szczęśliwe i wszyscy chcieli, żebyśmy zostały dłużej. Niestety czas nas gonił, ale na pewno jeszcze odwiedzimy chore dzieci. Dziękujemy p. pielęgniarce Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie za udzielenie wywiadu. Do zobaczenia.
Ola Pacewicz, Klaudia Drożewska, Wiktoria Cybulska, P.Lucyna Marciniuk-opiekun
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=102
Ciekawie i ekologicznie z Centrum Nauki Kopernik
W ramach wspólnego projektu Urzędu Miasta Górowo Iławeckie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie uczniowie górowskich szkół oraz wszyscy chętni mieszkańcy mogą w dniach 13-15 czerwca 2016 r. uczestniczyć w wystawie objazdowej “EKSPERYMENTUJ” Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Już trzeci raz w ciągu kilku ostatnich lat Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II jest gospodarzem tego ciekawego przedsięwzięcia.
Troje animatorów nie narzeka na brak zajęć. W ciągu 3 dni wystawę ma odwiedzić około tysiąca osób. Każdego dnia prezentowany jest też specjany pokaz “ODZYSK” dotyczacy recyklingu i ekologii.
EKSPERYMENTUJ! to 16 interaktywnych eksponatów, które w bardzo interesujący i czasami zaskakujący sposób obrazują prawa fizyki i innych nauk przyrodniczych, sprawdzają reakcję na światło i dźwięk, pozwalają poznać anatomię człowieka, spryt i inteligencję potrzebne do rozwiązywania ciekawych problemów. To znakomity trening dla mózgu i ciekawy sposób przyswajania wiedzy.
Przypominamy, że wystawa jest czynna od 13 do 15 czerwca w godz. 8.00-14.00. Zachęcamy mieszkańców Miasta i Gminy do jej odwiedzenia. Wstęp jest bezpłatny.
Na koniec chcę serdecznie podziękować p. Justynie Raczyńskiej i Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska z Olsztyna oraz Urzędowi Miasta Górowo Iławeckie za wsparcie finansowe naszego święta nauki.
Dariusz Hawrylec,
dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=101
1050 Rocznica Chrztu Polski
05.06.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej mszy św., podczas której z montażem słowno- muzycznym poświęconym 1050 Rocznicy Chrztu Polski wystąpił zespół "Promień".
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=100
Dni Rodziny rozpoczęte
Już po raz XII w ramach obchodów Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, 31 maja na boisku „Orlik” przy ul. Sikorskiego odbył się Międzygimnazjalny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Górowo Iławeckie. Jest to pierwsza impreza z cyklu wielu imprez , które odbędą się w najbliższym czasie w Górowie Iławeckim w ramach Dni Rodziny.
W tym roku o Puchar Burmistrza rywalizowały cztery drużyny. Oprócz gospodarzy turnieju, Gimnazjum nr 1, którzy wystawili dwie drużyny, swą obecnością zaszczycili chłopcy Gimnazjum z Kandyt oraz Gimnazjum z Bezled. Turniej rozgrywał się systemem „każdy z każdym”. Puchar Burmistrza Miasta powędrował , podobnie jak w roku ubiegłym, do Bezled. Trzecie miejsce zajęli gimnazjaliści z Kandyt . Gospodarze turnieju, gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1-drużyna I, byli „gościnni” i zajęli drugie i czwarte miejsce.
Arbitrem zawodów był p. Stanisław Pełkowski, który panował nad młodzieńczą fantazją zawodników.
Wszystkie mecze, pomimo iż były zacięte, to odbywały się w sportowej atmosferze. Dopiero ostatni mecz zadecydował o układzie tabeli wyników. Wszystkie reprezentacje otrzymały puchary i dyplomy . Najwszechstronniejszy zawodnik każdej z drużyn otrzymał także statuetkę. Najwszechstronniejszymi zawodnikami górowskiego gimnazjum zostali Jakub Gnaś(drużyna I) i Kamil Radomski(drużyna II). Sportowej rywalizacji sprzyjał gorący doping kibiców, uczniów i trenerów poszczególnych drużyn.
Wszystkie nagrody i dyplomy ufundował Burmistrz Miasta Górowo Iławeckie.Organizatorem turnieju, już od dwunastu lat, było Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim Miejsko-Gminne Stowarzyszenie Bałga.
Roman Petrecki
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=99
Dzień PCK
W środę 25 maja w naszej szkole odbył się dzień PCK.
Od rana członkowie koła rozdawali naklejki z logo PCK. Następnie sprzedawaliśmy ciasta, które skończyły się w mgnieniu oka. Pieniądze zebrane ze sprzedaży przeznaczymy na cele naszego Koła.
Na piątej godzinie lekcyjnej chętni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i Pierwszej Pomocy, a tuż po nim odwiedziła nas pracownica oddziału PCK w Bartoszycach – pani Iwona Kotfica. Przedstawiła nam historię Czerwonego Krzyża i przeprowadziła test wiedzy z tego, co zapamiętaliśmy. Walka była wyrównana, ponieważ aż sześć osób zdobyło najwyższe wyniki. W dogrywce wytypowano 3 pierwsze miejsca, które zajęli: Mirka Kozik, Kacper Hetman i Wojtek Gładkowski. Zostaliśmy nagrodzeni wyprawkami szkolnymi. Cały dzień minął w bardzo miłej atmosferze.
Mirka Kozik
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=97#gallery/97
Jubileusz w górowskim gimnazjum
W dniu 20 maja 2006 roku Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim otrzymało sztandar i imię Jana Pawła II. Dokładnie dziesięć lat później szkoła świętowała jubileusz nadania szkole imienia tego wielkiego Polaka.
Tradycyjnie obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez księdza kanonika Józefa Gawrylczyka. Po nabożeństwie wszyscy uczestniczący udali się do szkoły, gdzie rozpoczął się apel.
W przemówieniu inaugurującym obchody dyrektor szkoły Dariusz Hawrylec serdecznie powitał przybyłych na uroczystość gości, w tym: Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Mirona Sycza, burmistrza miasta Jacka Kostkę, księży górowskich parafii, przedstawicieli placówek oświatowych, służb mundurowych, nauczycieli emerytów, rodziców, sponsorów oraz wszystkich, którzy przybyli na tę uroczystość. W swojej wypowiedzi podkreślił, jak ważną postacią był i jest patron Jan Paweł II oraz jak istotną rolę pełni Jego nauka i postawa w kształtowaniu wrażliwości i umysłów młodych ludzi – uczniów gimnazjum.
Podczas uroczystości nagrodzono laureatów II Konkursu Plastycznego poświęconego Janowi Pawłowi II „Pro memoria”. W kategorii klas I-III szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Eliza Wojtanowska ze Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim, drugie zdobył jej szkolny kolega Kornel Płoski, a trzecie miejsce na podium przypadło uczennicy ze Szkoły Podstawowej Pieszkowie – Wiktorii Kołakowskiej.
W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajął Mikołaj Szafrański ze Szkoły Podstawowej w Wojciechach, zaś drugie i trzecie miejsce przypadło uczniom górowskiej podstawówki: Bartłomiejowi Gorzyckiemu i Darii Paluszek. Laureatką w kategorii szkół gimnazjalnych została uczennica gimnazjum w Kandytach Łucja Zajączkowska, a drugie i trzecie miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim: Emilia Sokół i Elizaveta Ivanova. Wyróżnienie zdobyła Marta Rydzewska z Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim. Wyróżniono również pracę zbiorową wykonaną przez górowskie gimnazjalistki: Katarzynę Bilkiewicz, Katarzynę Kaczyńską, Natalię Lipniewicz i Karolinę Romanik.
Po części oficjalnej uczniowie klas IIb oraz Ib wystawili sztukę, której scenariusz został oparty na motywach lektury „Mały Książę”. Baśń filozoficzna Exupery`ego nie została przywołana przypadkowo, gdyż nasycenie tekstu wartościami uniwersalnymi w połączeniu z cytatami z wypowiedzi Jana Pawła II dały naprawdę ciekawy efekt. Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego.
- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego pięknego jubileuszu. Mam nadzieję, że wartości, które wpajał młodym ludziom Jan Paweł II będą wciąż żywe, a my jako grono pedagogiczne zdołamy umiejętnie wspomagać rozwój naszych uczniów, dając im szansę na realizację marzeń zarówno tych wielkich jak i tych najdrobniejszych. Powtórzę za naszym Partonem: Zadania przed nami są na miarę każdego z nas – chciałbym, aby wszyscy obecni jak i przyszli uczniowie naszej szkoły to wiedzieli – podsumowuje dyrektor szkoły Dariusz Hawrylec.
Dziękujemy za wsparcie organizacyjne pracownikom Urzędu Miasta, Ks. dziekanowi Józefowi Gawrylczykowi i Janowi Puławskiemu za odprawienie Mszy Świętej i piękne słowa podczas homilii, wszystkim zaangażowanym rodzicom, sponsorom - Janinie Zdunek, Jerzemu Oleszkiewiczowi, Władysławowi Wiencowi i Henrykowi Wieleba, Katarzynie Pacewicz, Ryszardowi i Teresie Januszko oraz TV Górowo za oprawę medialną. To dzięki Wam nasza uroczystość miała wyjątkowy klimat.
Iwona Gajżewska-Kostka
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=98
UWAGA SZACHIŚCI!
DYREKTOR GIMNAZJUM NR 1
W GÓROWIE IŁAWECKIM ZAPRASZA
NA II OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY,
KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 3 CZERWCA
O GODZ. 12.00 W GIMNAZJUM NR 1
W GÓROWIE IŁAWECKIMKATEGORIE WIEKOWE:
1. DO 16 ROKU ŻYCIA
2. OD 17 ROKU ŻYCIAOrganizatorzy:
- Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim
- Miejsko-Gminne Stowarzyszenie „BAŁGA”
Do zobaczenia w Krakowie
Dnia 17.05.2016 r. w naszej szkole gościliśmy symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikonę Salus Populi Romani. Z tej okazji wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej i wspólnie oddawaliśmy cześć Jezusowi i Maryi w nich obecnych.
Uczennice z klasy III a i b pod kierownictwem p. Jolanty Płoskiej przygotowały montaż słowno – muzyczny poświęcony historii Światowych Dni Młodzieży oraz ich symboli, który swoim śpiewem uświetniała p. Rafał Narkiewicz z p. Moniką Błocką i Iloną Błocką. Podczas tej uroczystości nie mogliśmy również zapomnieć o swoim patronie Janie Pawle II, który był pomysłodawcą ŚDM. Podczas tego święta głos zabrał ks. Grzegorz Nazar - duszpasterz młodzieży i p. dyr. Dariusz Hawrylec.
p. Jolanta Płoska
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=96
Pierwsza pomoc przedmedyczna – zawody Szkolnych Kół PCK
Sobota 14 maja, choć deszczowa, rozpoczęła się bardzo ciekawie. Tego dnia wraz z czwórką kolegów i koleżanek ze Szkolego Koła PCK, dzialającego przy Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim: Andrzejem Rydlem, Wojtkiem Gładkowskim, Olą Peżyk i Agnieszką Rodzewicz oraz opiekunem panem Pawłem Pieniakiem wzięliśmy udział w zawodach z udzielania pierwszej pomocy, które odbyły się w Bartoszycach.
Zbiórkę zaplanowaliśmy na godz. 8:50 przed szkołą. Kiedy pana jeszcze nie było postanowiliśmy zażartować i schowaliśmy się za szkołą.
Kiedy nasz nauczyciel zadzwonił do Oli, ta udawała, że jeszcze śpi. Śmiechu było co niemiara. Odstresowani przyjechaliśmy na miejsce.
Zawody rozpoczęły się o godzinie 10:00. Przygotowanych były 6 stacji, z czego przedostatnia dotyczyła nauki udrażniania dróg oddechowych u dziecka, a pozostałe 4 zostały przeznaczone na dramy z pierwszej pomocy np. pomoc osobie , która poparzyła się gorącą wodą, pani która poślizgnęła się na mokrej podłodze wycierając ją mopem - oraz test wiedzy. Konkurowaliśmy z 8 gimnazjami. Niestety nie zajęliśmy miejsca na podium, ale wróciliśmy z bagażem nowych doświadczeń. Zostaliśmy nawet pochwaleni przez niektórych organizatorów konkursu. Jestem pewna, że za rok również nie zabraknie chętnych.
Mirka Kozik
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=95
Gimnazjaliści z Górowa Iławeckiego w Hiszpanii.
Pod koniec kwietnia miała miejsce już trzecia, po Niemczech i Finlandii wizyta w ramach wymiany międzynarodowej projektu Erasmus +. Malaga przywitała uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim słoneczną, letnią pogodą. Na lotnisku niecierpliwe czekały rodziny, które gościł Klaudię Tatol, Kamila Kuchtę, Wiktora Leśkiewicza i Jakuba Molestaka przez kolejne 8 dni.
Podczas każdej wizyty w szkole są przeprowadzane zajęcia, wykłady i warsztaty na trzy podstawowe tematy: działania zmniejszające emisję dwutlenku węgla, rozwijanie przedsiębiorczości oraz metody i techniki nauczania. Tak było i tym razem. Uczniowie każdej ze szkół przedstawili rezultaty pracy nad założeniem własnej firmy, m.in. strukturę organizacyjną założonej przez uczniów firmy, rezultaty badań potrzeb rynku, przygotowany statut, logo firmy, a nawet prototyp produktu.
- My przedstawiliśmy nasz ecobottle chair. Wszystkim bardzo spodobał się pomysł tworzenia z pustych butelek plastikowych foteli” - mówi Klaudia, uczestniczka spotkania w Hiszpanii.
Zajęcia w Instytucie Innowacji w Maladze pozwoliły uczniom zastanowić się nad możliwością połączenia rozwiązań ekologicznych z sukcesem biznesowym.
Hiszpańscy liderzy projektu zaplanowali też wizytę w sortowni elektrośmieci Emma.
- Oprócz poznania sposobów utylizacji, zorganizowano dla nas też zajęcia z kreatywnego recyklingu. Z pozornie niepotrzebnych rzeczy tworzyliśmy obrazy, instalacje, ramki i inne ciekawe przedmioty, które powstawały w międzynarodowych grupach – dodaje Kuba.
Wyjazd do hydroelektrowni, na pozór mało przystępnego miejsca, okazał się wielkim wydarzeniem. Młodzież miała możliwość zejścia pięć pięter poniżej poziomu wody, zobaczyć wielkie turbiny pompujące wodę wysoko w górę, do zbiorników, z których następnie wodę spuszczano, produkując w ten sposób energię przesyłaną do Malagi.
- Odwiedziliśmy też farmę wiatraków, położoną wysoko w górach. Dla mnie już sama podróż autokarem po serpentynach górskich była wielkim przeżyciem – wspomina, nie ukrywając emocji Wiktor.
Uczniowie chętnie sprawdzali też, co znajduje się we wnętrzu takiego wiatraku. Natomiast nauczyciele podczas wspólnych sesji, obserwacji lekcji i po zapoznaniu się z prezentacjami każdej ze szkół na temat dostosowywania warunków i metod nauczania do indywidualnych potrzeb wypracowali wiele nowych rozwiązań w zakresie pracy z uczniem, wymienili się spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat wsparcia indywidualnego rozwoju ucznia.
- Każdego dnia pracuję z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego cieszę się, że mogłam podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tego rodzaju pracy ze specjalistami z innych krajów – mówi Lucyna Marciniuk, opiekun polskiej młodzieży, na co dzień oligofrenopedagog.
Każde wspólne szukanie pomysłów, działania, wyprawy, słuchanie muzyki, śpiewanie, tańczenie, czy próbowanie nowych potraw, spowodowały, iż zauważalna na samym początku nieśmiałość większości uczestników zatarła się. Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń, zachwyceni otwartością i gościnnością przyjmujących ich rodzin, deklarując, że długo nie zapomną tej wizyty.
- Wszędzie mogliśmy zobaczyć coś ciekawego, począwszy od wypożyczenia piłki na przerwie w szkole, poprzez bardzo kulturalnych kierowców na przejściach dla pieszych, do bardzo późnej - jak dla nas - pory jedzenia rodzinnego obiadu - podsumowuje pobyt w Maladze Kamil.
Udział w projekcie to nie tylko zwiedzanie i wycieczki, których naturalnie nie zabrakło, to przede wszystkim ciekawe zajęcia w szkole, wymiana doświadczeń zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów.
- Każdy z nas przywiózł do domu wiele inspiracji na ciekawe zajęcia, rozwiązania proekologiczne, czy wreszcie pomysły na założenie w przyszłości własnej firmy. Uczniowie biorący udział w tym spotkaniu przygotowują się do przekazania pozostałym uczestnikom programu Erasmus+ w szkole zadań wyznaczonych do zrealizowania podczas spotkania w Maladze przez każdą ze szkół, po to, aby przy okazji kolejnej wizyty móc podzielić się swoimi przemyśleniami, rozwiązaniami i efektami wspólnej pracy – komentuje szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz - Dzięki temu nasi uczniowie uczą się kierowania zespołem, delegowania zadań, planowania i przede wszystkim współpracy.
Dodatkowym atutem projektu jest fakt, iż wszystkie wydatki związane z podróżą, przeloty, czy też kieszonkowe dla uczniów są finansowane z FRSE, Erasmus +, co pozwala na realne wyrównywanie szans wśród uczniów naszej szkoły. To jest też ogromna motywacja do rozwijania umiejętności komunikacyjnych, personalnych i językowych uczniów.
Po wakacjach kolejna wizyta, tym razem w Palermo we Włoszech, następnie w Truro w Wielkiej Brytanii, a wiosną przyszłego roku to właśnie górowskie gimnazjum będzie gospodarzem spotkania międzynarodowego.
- Projekt Erasmus + jest już trzecim (w poprzednich edycjach pod nazwą Comenius) tak dużym i od lat jedynym w naszym powiecie tego typu projektem międzynarodowym. Ponadto szkoła od 2000 roku organizuje polsko-niemiecką wymianę młodzieży. W naszej szkole jesteśmy już tak przyzwyczajeni do międzynarodowych projektów, że większość naszych uczniów brało lub planuje wziąć udział w wymianie młodzieży – podsumowuje dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec.
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=94
XXXIV „Spotkania z poezją”
W erze Internetu ludzie nie mają czasu, by czytać wiersze. Dlatego też tak ważne są cykliczne „Spotkania z poezją”. W naszej szkole - jak co roku - 5 maja 2016r. odbył się konkurs recytatorski. Wzięły w nim udział: Katarzyna Bilkiewicz, Klaudia Drożewska, Paulina Jaroczyńska, Izabela Kostka oraz Mirosława Kozik.
- Jest to dosyć trudny konkurs, ponieważ udział w nim wymaga od uczestników przede wszystkim umiejętności interpretacji tekstu, jak również pokonania tremy. Jednak wszystkie uczestniczki wypadły znakomicie i dostarczyły widowni wielu wrażeń. - dodaje p. J. Gąsiewska- organizator konkursu.
Występy uczestniczek oceniała komisja w składzie: p. W. Lugowska- Rohun oraz p. J. Płoska. Wśród najlepszych znalazły się: Mirosława Kozik oraz Paulina Jaroczyńska. Dziewczęta reprezentowały szkołę podczas eliminacji miejskich, które odbyły się 6-05-2016r. w Ośrodku Kultury.
Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Mirosława Kozik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
organizatorzy
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=93
Apel - uchwalenie Konstytucji 3 Maja
29.04.2016 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był to montażsłowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy IIIc i Ia podkierownictwem p. A. Kamińskiej, p. M. Maciopy i p. K. Jakubowskiej.
Przewodniczący Parlamentu Szkolnego Wojtek Gładkowski przypomniał wszystkim zebranym na sali, że Święto Narodowe Trzeciego Majaustanowiono w 1919r. oraz ponownie w 1990 w rocznice uchwaleniaKonstytucji 3 Maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była to pierwszakonstytucja w nowożytnej Europie a druga po amerykańskiej naświecie. Montaż słowno-muzyczny był wyjątkową lekcją historii dlawszystkich zgromadzonych.
https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=92#gallery/92
Archiwum Aktualności