W dniach od 18 do 20 kwietnia 2016 r. odbywały się egzaminy dla młodzieży z klas III szkół gimnazjalnych w Polsce. Egzamin składa się z trzech części: humanistycznej (historia, wiedza o społeczeństwie oraz język polski), matematyczno-przyrodniczej (biologia, chemia, fizyka, geografia oraz matematyka) i językowej (poziom podstawowy i rozszerzony).
21 kwietnia 2016r. był dla nas szczególnym dniem. Bo właśnie wtedy, tuż po egzaminach gimnazjalnych, pojechaliśmy do Teatru im. S. Jaracza, by obejrzeć sztukę „Wiśniowy sad” w reżyserii Norberta Rakowskiego.
„Wiśniowy sad” to historia ludzi stojących w obliczu nieuchronnej katastrofy, z której jedynym ratunkiem jest sprzedaż tytułowego wiśniowego sadu, strata z którą nie potrafią się pogodzić. To opowieść o przemijaniu. – czytamy w opisie sztuki. Tak, to prawda. Razem z bohaterami przeżywaliśmy ich rozterki i problemy.
Aktorzy znakomicie zagrali swoje role. Jednak najbardziej podobała nam się postać Szarlotty, którą zagrała Małgorzata Rydzyńska. Była to postać nietuzinkowa, która wprowadziła do sztuki odrobinę szaleństwa i beztroski.
Dużym zaskoczeniem dla nas okazała się minimalistyczna dekoracja. Białe ściany i duże przedmioty dawały wrażenie dużej przestrzeni. Zabrakło nam tytułowego wiśniowego sadu, który ociepliłby scenę. Może wówczas widz miałby możliwość poczuć ciepło rodzinnego domu, z którym tak trudno było się rozstać głównej bohaterce- pani Raniewskiej.
„Ale naprawdę podniosłe jest opadanie kurtyny(…)
Dopiero wtedy trzecia, niewidzialna, (ręka)
spełnia swoją powinność:
ściska mnie za gardło.”
Tuż po zakończeniu ferii zimowych, 7 lutego 2016r o bardzo wczesnej porze wyruszyliśmy razem z naszymi opiekunami – Panią K. Jakubowską i panem P. Pieniakiem - do Tampere, miasta leżącego w Finlandii. To już drugie spotkanie szkół biorących udział w programie Erasmus+.
Lot z przesiadką w Helsinkach trwał bardzo krótko. Na lotnisku czekały na nas rodziny fińskie, u których spędziliśmy kolejny tydzień. Spodziewaliśmy się skandynawskich mrozów, jednak aura okazała się dość łaskawa, witając na deszczem. Poczuliśmy się jak w Polsce.
Pierwszego dnia nasi gospodarze oprowadzili nas po szkole. Mieliśmy również spotkanie z nauczycielem języka angielskiego, który okazał się rodowitym Brytyjczykiem. W zabawny sposób opowiedział nam o zwyczajach fińskich, ciekawie scharakteryzował również samych Finów.
Podczas kolejnych dni pracowaliśmy w międzynarodowych grupach, podczas których porównywaliśmy zużycie energii w poszczególnych krajach; dyskutowaliśmy o sposobach zmniejszania zużycia energii. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ w każdym z uczestniczących w projekcie państw sytuacja ta wygląda inaczej.
Oprócz tego każda grupa tym razem narodowa przedstawiała swój pomysł stworzenia przedsiębiorstwa, oferującego produkt lub usługę, których podstawą byłyby materiały pochodzące z recyklingu. Nasi koledzy z Niemiec zaproponowali pomoc starszym ludziom w zagospodarowaniu ogródków, a Hiszpanie chcą produkować owoce w pojemnikach pochodzących z recyklingu.
Jednym z ważniejszych elementów był wizyta w Proakademii, gdzie podczas pracy ze studentami mogliśmy dowiedzieć się więcej o tworzeniu własnego biznesu.
Czas wolny spędzaliśmy w towarzystwie naszych fińskich przyjaciół, zwiedzając miasto. Oczywiście nie obyło się bez fińskiej sauny! Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Przywieźliśmy mnóstwo ciekawych wspomnień, nowe doświadczenia i energię, którą z pewnością spożytkujemy na przygotowania do kolejnej wizyty – tym razem w Hiszpanii.
Uczestnicy wizyty w Tampere
- Ten wyjazd bez wątpienia poza walorem turystycznym miał jeszcze jeden: intensywną naukę języka angielskiego, bez którego nie sposób było poradzić sobie z zadaniami projektowymi. Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze – mówi Katarzyna Jakubowska, opiekunka uczniów, nauczycielka języka angielskiego.
- Dla nauczycieli to również ważne doświadczenie. Gdy młodzież pracowała w grupach, nauczyciele dzielili się doświadczeniami związanymi z metodami pracy pedagogicznej. Dzięki temu zyskaliśmy świeższe spojrzenie na proces nauczania, to, jak sądzę, przyda się również w codziennej pracy – dodaje Paweł Pieniak, opiekun, nauczyciel matematyki w górowskim gimnazjum.
Współpraca z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Olsztynie
Dnia 15.01.2016r.wyruszyłyśmy do Olsztyna, aby odwiedzić dzieci i kadrę pracowniczą w Wojewódzkim Specjalistycznym Dziecięcym Szpitalu. Podróż odbyłyśmy, busem; mino że obładowane byłyśmy workami prezentów udało się nam dostać miejsca siedzące, jazda przebiegała szybko i przyjemnie. Od godziny 14:30 rozpoczęłyśmy wędrówki po oddziałach. Poznałyśmy nowych, małych przyjaciół i ich rodziców. Panowała miła, ciepła atmosfera. Rozdawałyśmy prezenty, a dzieci odwdzięczały się uśmiechami, uściskami i chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć. Spędziłyśmy dużo czasu na świetlicy szkolnej, bawiąc się z dziećmi, opowiadając im historię o Mikołaju i jego pomocnikach. Radości na buziach dziecięcych nie dało się uniknąć; nasze serca też były jej pełne. Czas spędzony z małymi pacjentami olsztyńskiego szpitala upłynął bardzo szybko. Nim się obejrzałyśmy, za oknami było już ciemno, do domu daleko i trzeba było wracać. Tak zakończyłyśmy zimową przygodę z naszymi nowymi przyjaciółmi i szczęśliwie wróciłyśmy do domu.
Współpraca trwa, ciąg dalszy nastąpi…
Ola Pacewicz-Mikołajka, Wiktoria Cybulska-Śnieżynka
Gimnazjaliści nie są statystycznymi Polakami – czytają!
Kto czyta, nie błądzi – pod takim hasłem zorganizowana został akcja promująca czytelnictwo w naszym gimnazjum. W grudniu uczniowie naszej szkoły mogli spędzić popołudnie z wybraną przez siebie książką. Spotykali się w klasach i bibliotece szkolnej, niektórzy siedzieli, inni czytali leżąc, czasem przegryzając słodkości, czasem popijając herbatkę.
Czytanie jest nie tylko odtwarzaniem wymyślonych przez autora światów, ale przede wszystkim ciekawą przygodą,. Nie musi być nudne, może być fascynujące. Korzystnie wpływa na rozwój człowieka, a wysoko rozwinięte państwa szczycą się również najwyższym wskaźnikiem czytelnictwa. Warto w tym miejscu wspomnieć o Finlandii, z którą współpracujemy w ramach programu Erasmus+.
Do organizacji akcji przyłączył się Parlament Szkoły, który wykonał hasła promujące czytelnictwo, zdobiące korytarze szkoły. Tam skarb twój,gdzie książki twoje lub Książka za książkę, ząb za ząb - te i wiele innych zabawnych lub refleksyjnych zapisów można był spotkać codziennie w naszej szkole. Czy dzięki temu komuś czytanie stało się bliższe? Mamy taką nadzieję!
Akcja wspierana była przez wychowawców klas, którzy również na spotkania przychodzili z książką, dlatego im również należą się podziękowania za współpracę. Czytajmy, bo kto czyta, żyje podwójnie ;-)
Turniej o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim
Dnia 14 grudnia 2015 r. odbył się III Turniej dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim. Była to już kolejna impreza sportowa, która ściśle wiązała się z uczestniczeniem szkoły w ogólnopolskim projekcie Szkół Patronackich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.
Tym razem uczestnikami Turnieju były dwie drużyny z Gimnazjum Sportowego w Zespole Szkół Samorządowych w Ełku, dziewczęta z Zespołu Szkół w Kandytach i gospodynie, czyli Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim.
O tym, że siatkówka staje się ważną częścią i wyróżnikiem naszej szkoły, świadczy również obecność najwyższych władz siatkarskich i samorządowych. Przybyli bowiem – Paweł Papke - Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Miron Sycz – wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jerzy Mróz – Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej, Jacek Kostka - Burmistrz Miasta Górowo Iławeckie oraz Piotr Baczewski – Prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”.
Wszyscy goście w swoich wystąpieniach zgodnie stwierdzili, że cieszy ich kolejna inicjatywa sportowa w Górowie Iławeckim, która daje młodym ludziom pomysł na ciekawe spędzanie wolnego czasu i rozwijanie swoich pasji. Stwierdzili również, że sport uczy dyscypliny, kreatywności i charakteru, co jest bardzo pomocne w dorosłym życiu i z pewnością ułatwia funkcjonowanie w szkole. Zadeklarowali również pomoc we wspieraniu siatkówki zarówno w Gimnazjum nr 1 jak i mieście Górowo Iławeckie.
Po zaciętych meczach kolejność drużyn była następująca: 1. Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim, 2. I drużyna z Gimnazjum Sportowego w Ełku, 3. II drużyna z Gimnazjum Sportowego w Ełku, 4. Zespół Szkół w Kandytach.
Czujemy się dumni z tego, że jesteśmy pierwszą Szkołą Patronacką SOS w Polsce oraz z faktu, że Paweł Papke, jeszcze w 2013 roku, został naszym ambasadorem. Cieszymy się, że dziś uświetnił swoją obecnością nasze święto siatkówki – powiedział Dariusz Hawrylec dyrektor górowskiego gimnazjum. Muszę również dodać, że wielką radość sprawiło mi zwycięstwo dziewcząt z naszej szkoły, bo, pomimo osłabienia spowodowanego kontuzjami, pokazały charakter i waleczność, wygrywając turniej.
Warto dodać, że dziewczęta z Uczniowskiego Klubu Sportowego „BOCIEK” w Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim w tym roku szkolnym biorą udział w wojewódzkich turniejach ligi młodziczek oraz w rozgrywkach szkół Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. W ramach Akademii SOS współpracujemy ze szkołami podstawowymi z Górowa Iławeckiego, Wojciech, Lelkowa i SP nr 8 z Bartoszyc, organizując zajęcia i turnieje siatkarskie. Ostatni z nich odbył się 20 listopada 2015 r., kolejny planowany jest na marzec 2016 r.
Na koniec chcę bardzo serdecznie podziękować panu prezesowi Pawłowi Papke, panu wicemarszałkowi Mironowi Syczowi i prezesowi WMZPS Jerzemu Mrozowi za wsparcie naszej Akademii SOS, panu Jackowi Kostce za wsparcie finansowe udziału dziewcząt w wojewódzkiej lidze młodziczek, panu wiceprezesowi WMZPS Mieczysławowi Korzeniewskiemu za pomoc w organizacji szkolenia Akademii SOS.
Podziękowania należą się też sponsorom: Janinie Zdunek, Jerzemu Oleszkiewiczowi, Henrykowi Wielebie i Władysławowi Wiencowi, dzięki którym możliwa była organizacja imprez siatkarskich; dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 Mirosławowi Tchórzowi za udostępnienie hali sportowej; sędziom turnieju: Jerzemu Tatolowi i Marcinowi Kaszubatowi, którzy zawsze chętnie służą swoją pomocą, czuwając nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek oraz internetowej Telewizji Górowo za oprawę medialną.
Osobne podziękowania należą się trenerowi UKS „Bociek” Rafałowi Narkiewiczowi za pracę z dziewczętami z Gimnazjum nr 1 oraz samym uczennicom.
Dnia 28 listopada rozpoczęła się wielka przygoda uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim z projektem Erasmus+. Tego dnia czworo uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami udało się do niemieckiego Achim na pierwsze spotkanie szkół biorących udział w tym przedsięwzięciu.
Podróż, choć męcząca, bo 17-godzinna, odbyła się bez najmniejszych komplikacji. Potem już tylko ciekawość i pewien rodzaj stresu, który towarzyszy chyba wszystkim, którzy udają się tak daleko od domu rodzinnego. Niemieckie rodziny przywitały nas ciepło i całą niedzielę spędziliśmy w towarzystwie naszych nowych kolegów. Na szczęście nie mieliśmy większych problemów z komunikacją, choć cały projekt realizowany jest w języku angielskim.
Spotkanie w Achim poświęcone było zagadnieniu recyklingu. Podczas prac w międzynarodowych grupach mogliśmy porównać, w jaki sposób kraje uczestniczące w projekcie czyli: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Finlandia oraz Polska na co dzień radzą sobie z tym problemem. Oprócz prac w zespołach braliśmy udział w wycieczkach edukacyjnych – na przykład odwiedziliśmy zakład zajmujący się sortowaniem przeterminowanej żywności, w której jako wolontariusze pracują uczniowie z miejscowego gimnazjum.
Adwentowy klimat poczuliśmy podczas wyjazdu na jarmark świąteczny do Bremen. Nasi niemieccy koledzy zadbali również o nasze podniebienia, bo zorganizowali pieczenie ciasteczek, których smak i zapach czujemy do dziś. Kręgle i łyżwy były odskocznią od zadań, z którymi zmagaliśmy się każdego dnia.
- To ciekawe doświadczenie nie tylko ze względu na nadrzędny temat projektu, jakim jest recykling oraz przedsiębiorczość, ale również dobra szkoła praktycznej nauki języka angielskiego – dodaje szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz.
Ten wyjazd z pewnością pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Następne spotkanie uczestników projektu odbędzie się już w lutym w fińskim Tampere. Tam uczniowie poruszą problemy ekologii oraz przedstawią pomysły na stworzenie własnego przedsiębiorstwa, które wykona produkty powstałe z recyklingu.
- To kolejny projekt, w którym uczestniczymy. Poprzednie programy ze względu na atrakcyjne tematy cieszyły się dużą popularnością. Widzę, że ten również zaciekawił naszych uczniów. Górowscy gimnazjaliści z pewnością skorzystają z tych spotkań. Takie projekty wprowadzają niewątpliwie nową jakość w życie młodych ludzi, o świadomości językowej nie trzeba nawet wspominać – dodaje dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim Dariusz Hawrylec.
Ciekawe doświadczenia, nowi, interesujący ludzie i tematy ważne dla wszystkich Europejczyków – to esencja Erasmusa+ . Na pewno na zawsze zostanie to w naszej pamięci.
23 listopada, już po raz czwarty rozegrany został Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim.
Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Po emocjonujących partiach, Mistrzem Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim został Tomasz Baniewski z klasy IIIc. Drugie miejsce zajął Paweł Froń z klasy II a na trzeci stopień podium zajął Kacper Hetman z klasy II c. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy a zwycięzcy również puchary.
Turniej sędziował p. Andrzej Markowski.
Chętni uczniowie naszego gimnazjum mogą rozwijać swoje umiejętności gry w szachy w poniedziałki i wtorki, w godzinach od 12.30 do 15.00. Zwycięzcy Turnieju reprezentować będą nasze gimnazjum na wojewódzkich zawodach szachowych , które odbędą się 6 grudnia.
Uczestnicy Turnieju: Baniewski Tomasz, Froń Paweł, Hetman Kacper, Molestak Jakub, Burnat Adam, Wodnicki Kacper.
Turniej zorganizował p. Roman Petrecki, który jest opiekunem koła szachowego.
Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. Na czele państwa stanął wówczas Józef Piłsudski. Polacy tworzyli państwo, prowadząc walkę o jego granice. Wreszcie powstała II Rzeczpospolita.
Z tej okazji 10 listopada 2015 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II odbył się uroczysty apel. Była to chwila zadumy i przypomnienia jak ogromny wpływ, miało to wydarzenie na dalsze losy Polski. Uczniowie naszej szkoły złożyli hołd żołnierzom i wszystkim tym, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Apel słowno-muzyczny przygotowała klasa III "c" pod kierunkiem p. Joanny Gąsiewskie i p. Walentyny Krawczuk – Doszyń. W scenariuszu występu przedstawione zostały sceny odzwierciedlające historię I-szej Wojny Światowej. Mogliśmy także usłyszeć wiersze i pieśni patriotyczne. Uroczystość uświetnił występ chóru pod batutą p. Mirona Maciopy. Dekorację przygotowała klasa III a wraz z p. Jolantą Płoską. Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły, który w swym wystąpieniu podkreślił jak ważne, dla nas Polaków, jest odzyskanie niepodległości. To, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce zawdzięczamy bohaterstwu, heroizmowi i poświęceniu wielu żołnierzy.
Początek października już tradycyjnie wiąże jest z wyjazdem górowskiej młodzieży do niemieckiego Achim. Od kilkunastu lat inicjatywę tą wspomaga finansowo Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży z Warszawy.
Tym razem wyjazd rozpoczął się 6 października, kiedy to grupa podekscytowanych i - w niektórych przypadkach nieco przerażonych - uczniów udała się do Niemiec, gdzie w ramach organizowanej już od lat wymiany polsko-niemieckiej rozpoczęła swoją przygodę z językiem oraz kulturą tamtego regionu Europy. Oprócz gimnazjalistów w wyjeździe uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim oraz Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. podobnie jak Od wielu lat spotkanie wspomaga finansowo, co znacznie .
Jak podkreśla dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec: Wymiana cieszy się dużym zainteresowaniem i zadowala nas to, że możemy do współpracy włączyć również uczniów z zaprzyjaźnionych szkół.
Młodzież przebywała w Niemczech do 15 października. Podczas dziewięciodniowego pobytu, mieszkając u swoich niemieckich kolegów i koleżanek, miała okazję przyjrzeć się codziennemu życiu, a dzięki uczestnictwu w zajęciach lekcyjnych porównać zwyczaje i zasady obowiązujące w obu szkołach. Najbardziej spodobał im się cichy dzwonek, a dziewięćdziesięciominutowe lekcje były sporym zaskoczeniem.
- To cenne doświadczenie dla naszych uczniów. Poza wykonywaniem zadań zaplanowanych przez niemieckich koordynatorów nasi uczniowie realizowali gimnazjalny projekt edukacyjny, tym razem związany z dość świeżym problemem, jakim jest uchodźstwo i migracje – dodają opiekunowie grupy polskiej Katarzyna Jakubowska i Roman Petrecki.
Podczas Dnia kultury młodzież miała okazję porozmawiać z uczniami pochodzącymi z Sudanu, Erytrei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Albanii, i wielu innych.
- Młodzi imigranci opowiadali nam o swoim życiu. Niektóre z tych opowiadań uzmysłowiły nam, jak bardzo ważny jest ten temat dla przyszłości ich państw i naszego życia - powiedziała Paulina, uczennica klasy drugiej.
- To ciekawe poznać kogoś, kto musi dostosować się do nowego miejsca, poznać nowy język. Podziwiam, że radzą sobie z tym świetnie, dobrze czują się w nowym dla nich miejscu – dodaje Iza, kolejna uczestniczka wymiany – z drugiej strony, nie są odrzucani czy nieakceptowani przez uczniów z Niemiec.
Oprócz zajęć szkolnych organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji: wycieczki do Bremen, Verden, parku rozrywki Heide Park, wizytę w centrum nauki Uniwersum i pobyt na basenie. Oczywiście największa atrakcją był Heide Park, gdzie uczestnicy mogli zbadać swój poziom strachu.
W piątkowe południe 16 października cała grupa szczęśliwie powróciła do Górowa. Z Nemiec przywieźli masę wspomnień, ciekawe doświadczenia i z pewnością otwartość na świat i ludzi. Teraz z niecierpliwością czekają na rewizytę niemieckiej młodzieży. Póki co, muszą wystarczyć pogaduszki na facebooku.
Dziś (24.10.2015) pierwszy raz w historii Gimnazjum nr 1 zagraliśmy w lidze wojewódzkiej młodziczek. Turniej V ligi bo tu zaczynamy odbył się w Ełku. Naszymi rywalami były dziewczyny z UKS CHEMIK OLSZTYN I UKS GREEN VOLEY EŁK.
W pierwszym meczu pokonaliśmy Olsztyn 2:0 ( 25:16, 25:20 ). Wcześniej Ełk pokonał Olsztyn i oczywistym stało się, że mecz Górowo - Ełk będzie meczem o pierwsze miejsce.
Mecz zaczęliśmy dobrze prowadząc do stanu 23:19. Niestety w końcówce problemy z przyjęciem i przegraliśmy 24:26. Drugi set zaczął się koszmarnie. Przegrywalismy juz 13:1 !!!!! I wtedy dziewczyny się odblokowały i rozpoczęła się pogoń. Jak się okazało później UDANA! Wygrywalismy 25:23.
Trzeci set to gra nerwów. Prowadzenie zmieniało się co chwile ale po końcowym gwizdku to MY mieliśmy 15 punktów na koncie. 15:13 i ......
AWANS DO IV LIGI !!!
BRAWO DZIEWCZYNY. DZIĘKI !!!
24.10.2015 rozpoczynamy walkę w lidze wojewódzkiej młodziczek.
Zaczynamy w V lidzie. W grupie mamy zespoły:
UKS GREEN VOLLEY EŁK
UKS CHEMIK OLSZTYN
Pierwszy turniej gramy w 24.10.2015 w EŁKU.
TERMINY KOLEJNYCH TURNIEJÓW ELIMINACYJNYCH:
II turniej - 21.11.2015
III turniej - 05.12.2015
IV turniej -09.01.2016
V turniej - 16.01.2016
VI turniej - 23.01.2016
TERMINY MECZÓW BARAŻOWYCH: 06.02.2016, 20.02.2016
TERMIN TURNIEJU FINAŁOWEGO i o miejsca V-XVIII: 05.03.2016
Trwa nabór do Szkolnego Koła Pierwszej Pomocy. Wszystkie osoby chętne proszone są o zgłoszenie się do p. Pawła Pieniak. Zajęcia będą się odbywać w ramach zajęć pozalekcyjnych. Termin spotkań będzie znany dopiero po przyjęciu Waszych zgłoszeń i dostosowaniu się do planu lekcji.
Będziemy spotykać się co dwa tygodnie na jednej godzinie lekcyjnej, w trakcie której poszerzycie swoją wiedzę teoretyczną, nabędziecie nawyki i umiejętności praktyczne.
Gdy planowaliśmy nasze kolejne spotkanie z uczniami zaprzyjaźnionego Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech, długo zastanawialiśmy się, co pokazać gościom w tak małym miasteczku jak Górowo Iławeckie. Okazało się, że wcale nie mieliśmy z tym większych problemów. Ale do rzeczy.
Początek spotkania miał miejsce w Gdańsku - 8 czerwca bieżącego roku. Tam atrakcji turystycznych nie brakowało. Sam spacer po ulicy Długiej wprawił nas w przyjemny nastrój „bycia w wielkim świecie”. Zewsząd słychać było gwar, różne języki, uśmiechających się ludzi i długo oczekiwane słońce, które przyjemnie nas ogrzewało. Zaczęliśmy od Westerplatte, miejsca ważnego i symbolicznego dla Polaków i Niemców, w którym zaczęła się II wojna światowa.
Gdy weszliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, ten nieco dziwny z zewnątrz budynek zaskoczył nas swoim przestrzennym wnętrzem. Ktoś z grupy niemieckiej nawet powiedział: „Jakbyśmy byli w Brukseli!” Zainteresował nas również sposób zwiedzania. Dzięki audiobookom, oryginalnym eksponatom i powszechnej interaktywności, mogliśmy przechadzać się po salach i dotykać historii tak niedawnej i ważnej dla naszego kraju. Grupa niemiecka zasłuchana w opowieści z tamtych wydarzeń doskonale rozumiała, że był to początek wielkich zmian również w ich ojczyźnie. Polecamy wszystkim zwiedzanie tego muzeum, bo naprawdę pozostawia wiele wrażeń i pozwala poznać historię nawet tak młodym ludziom jak my.
W Gdańsku mieliśmy też okazję zwiedzić ZOO, Żuraw i Muzeum Morskie. Musimy wspomnieć o wspaniałym młodym przewodniku panu Patryku, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam i naszym niemieckim przyjaciołom historię Gdańska i pokazał najciekawsze miejsca starówki. Wieczorem wszyscy odpoczywaliśmy aktywnie, grając w kręgle – naprawdę świetna zabawa, która wciągnęła nawet sceptyków!
Po dwudniowym pobycie w Gdańsku, w drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Malbork. Tu kolejna dawka historii – szkoda, że nie było z nami pana Patryka – w jego wydaniu na pewno byłaby ona ciekawsza.
No i co teraz? – Jesteśmy w Górowie. Wydaje się, że uśmiechy nieco zbladły, pojawiają się pierwsze niepewne spojrzenia kolegów z Niemiec. Za chwilę wszyscy rozejdą się po domach. Rodzice też jakoś wydają się być podenerwowani. Ciekawe jak minie pierwsza noc?
Rano witamy się w szkole. Wszyscy uśmiechnięci! – Uff – to znaczy, że nasi goście czują się u nas jak w domu. Opowiadają niemieckim opiekunom, jak ich ugoszczono, jak wyglądają pokoje, no i że ciągle muszą coś jeść – Ach ta polska gościnność...
Na początek wspólne lekcje, później spotkanie z p. Grzegorzem Błockim, który opowiedział o wyjątkowym charakterze naszego sympatycznego miasteczka, z jego wspaniałymi sportowymi tradycjami, których częścią jest też nasza szkoła i jej uczniowie. Dalej - dzień sportu. Gramy w siatkę i piłkę nożną. Niezła zabawa, ale tak naprawdę pełna integracja nastąpiła dopiero przy grze w dwa ognie. Niezawodny sposób – dwie matki i .... jedna piłka!
Następnego dnia zrobiliśmy sobie niezły spacer po Górowie. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy tematyczne. Każda miała zrobić zdjęcia szkół, obiektów historycznych oraz przedstawić piękno przyrody naszego miasteczka i jego okolicy. Spacer był długi i okazało się, że nasze Górowo – to coraz piękniejsze miejsce i mamy się czym pochwalić. Dziękujemy przedszkolakom za wspaniałe przyjęcie. Super było wpaść znowu w objęcia pani Irenki i zaśpiewać razem „My jesteśmy krasnoludki...”. Grupa niemiecka też miała swój taneczno-wokalny debiut w Polsce.
W liceum ukraińskim przywitali nas uczniowie w pięknych wyszywankach. Od razu nabraliśmy ochoty, aby przebrać się w te barwne i bogato zdobione ukraińskie stroje ludowe. Następnym razem musimy zatańczyć razem z „Dumką”. Grupa niemiecka odkryła jeszcze jeden walor naszego miasta – jego różnorodność kulturową.
Weekend upłynął pod hasłem „Dni Górowa”. I znowu małe zaskoczenie, bo choć mogliśmy bawić się w parku do 22.00, to grupa niemiecka wcale nie chciała tak szybko wracać. Niemcy chwalili bogaty program i profesjonalne przygotowanie święta miasta. Dodatkowo każdy z nas organizował czas dla swojego gościa indywidualnie.
Pierwszy dzień nowego tygodnia rozpoczął się dość pracowicie, pod czujnym okiem p. Anety Kościuczuk i Alicji Kozłowskiej pracowaliśmy w Centrum Barka nad naszymi dziełami sztuki – obrazami na jedwabiu oraz glinianymi naczyniami i figurkami. Chyba poszło nam całkiem nieźle, bo wszyscy chcieli zabrać ze sobą swoje prace.
Potem jeszcze turniej tenisa stołowego. Nikt nie spodziewał się, że zwycięzcą zostanie opiekun grupy niemieckiej – pan Reinhard Prahm. Pokonał on wszystkich i z rąk pana Petreckiego i Markowskiego, którzy przygotowali turniej, otrzymał nagrodę. Drugie i trzecie miejsce przypadło uczestnikom z Polski i z Niemiec. Dwa kolejne dni przeszły szybko. Nasi goście brali udział w lekcjach i projektach szkolnych. Odbyła się też dyskoteka, w której uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie nasze szkoły.
Ostatni dzień w szkole zakończył się wykonaniem tematycznego collage`u ze zgromadzonych przez nas zdjęć. Powstał również film z pobytu naszych gości. Ognisko pożegnalne nie trwało długo, bo uczniowie z Niemiec wyjeżdżali następnego dnia (17 czerwca) bardzo wcześnie rano. Wszyscy podkreślali, jak pięknie położone jest nasze miasteczko i jak ciepło zostali przyjęci przez jego mieszkańców. Mówili, że jesteśmy mieszkańcami małego miasteczka o wielkim sercu.
Jak zwykle wspólnie spędzony czas minął zbyt szybko. Musieliśmy pożegnać się z naszymi kolegami z Niemiec. Teraz przed nami rewizyta w Achim i wiemy, że czekają tam na nas przyjaciele.
Uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej
z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II
w Górowie Iławeckim
Górowskie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II zajmuje się wymianą polsko-niemiecką od roku 2001. W jej ramach corocznie jesienią uczniowie z Polski wyjeżdżają na 10 dni do Niemiec, a w następnym roku w maju lub czerwcu przyjeżdżają do Polski ich rówieśnicy z Niemiec. Oba wyjazdy są finansowane w ramach projektu i wsparcia finansowego Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i dzięki temu koszty dla ucznia ograniczone są do minimum. Zapraszamy obecnych uczniów klas szóstych, którzy podejmą naukę w naszej szkole, do udziału w wymianie już na początku października 2015 r. Zapisy trwają!
Dnia 18 czerwca 2015 odbył się coroczny konkurs Scrabble in English. Swój udział zadeklarowało 8 grup z klas: I C, IIA, IIB, IIC oraz III A. Wojna na słowa była zacięta, zawodnicy pilnowali siebie nawzajem, aby wszyscy przestrzegali zasad, m.in. zakazu używania skrótów i nazw własnych. Niestety i tym razem nie udało się nikomu ułożyć wyrazu ze wszystkich siedmiu żetonów i otrzymać premię 50 punktów, ale i tak gracze prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy.
Zwyciężczyniami konkursu zostały:
I miejsce: Kamila Gil, Julia Kociłowska
II miejsce: Natalia Czabaj, Sylwia Gąsiorowska,
II miejsce: Julia Bachanowicz oraz Izabela Fesnak.
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się podczas apelu na zakończenie roku szkolnego.
Zwyciężczyniom gratuluję i zapraszam nowych zawodników już w przyszłym roku.
Uczennica Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim wśród najlepszych w województwie
15 czerwca 2015 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się gala wręczenia nagród wielokrotnym laureatom konkursów przedmiotowych w województwie warmińsko-mazurskim. Była wśród nich uczennica Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim – Kamila Skrzypa.
Ceremonii wręczenia nagród najlepszym z najlepszych, czyli wielokrotnym laureatom konkursów przedmiotowych w województwie warmińsko-mazurskim towarzyszyła podniosła atmosfera. W swoim wystąpieniu pani Kurator Grażyna Przasnyska wyraziła swój podziw dla ogromu pracy wykonanej przez każdego z uczestników spotkania, tak uczniów, jak i nauczycieli oraz z ogromnym szacunkiem odniosła się do osiągnięć każdego z nich. Wyraziła też swoją radość z powodu tego, że wśród uczniów naszego województwa są tacy, którzy z pewnością w przyszłości będą stanowili o jakości państwa i życia w naszym kraju. W podobnym tonie wypowiadała się też pani wicewojewoda - Grażyna Kluge, dodając jednocześnie, że gala jest dowodem na to, że warto się uczyć, a odkrywanie świata nie musi być nudną powinnością, ale ciekawą podróżą pełną wyzwań i niespodzianek.
Dalszą część gali poprowadził czterokrotny laureat, uczeń olsztyńskiego Gimnazjum nr 4 - Jakub Szut. Nagrody wręczane były przez panią Kurator i panią Wicewojewodę w grupach – laureatów 3- i 4-krotnych oraz 16-osobowej grupie laureatów pięciokrotnych i więcej (rekordzista z Elbląga miał na swoim koncie 7 tytułów laureata). Galę urozmaiciły występy uzdolnionej młodzieży z Olsztyna, która tańczyła, śpiewała i prezentowała swoje prace plastyczne.
Kamila Skrzypa została nagrodzona za zdobycie I miejsca w wojewódzkim etapie konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514, od Cedyni do Orszy” oraz za sukcesy w konkursach: języka polskiego, geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii i biologii. Poproszona o kilka słów refleksji na temat swoich zainteresowań i przygotowań do konkursów, uczennica górowskiego gimnazjum, nie kryjąc swojego zaskoczenia, powiedziała, że bardzo cieszy się ze swoich sukcesów oraz z tego, że może przemawiać do tak znakomitego grona słuchaczy. Dodała też, że poznawanie świata jest jej pasją, której poświęca sporo czasu, ale czuje się też „normalną” nastolatką. Wspomniała również o dużej pomocy i zaangażowaniu ze strony nauczycieli swojej rodzimej szkoły, którzy przygotowywali ją do konkursów oraz o przekonaniu, że to, co robiła, miało sens.
Warto również dodać, że Kamila Skrzypa w dniach 11-13 czerwca 2015 r. razem ze swoją młodszą koleżanką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Górowie Iławeckim – Izą Kostką, reprezentowały województwo warmińsko-mazurskie w Warszawie na centralnym etapie konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514, od Cedyni do Orszy”. Ostatecznie uczennica Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim znalazła się w środku stawki ponad trzydziestoosobowej grupy gimnazjalistów z całej Polski.
Przykład Kamili potwierdza regułę, że rozwijać swoje zainteresowania można wszędzie, niezależnie od wielkości miejscowości, w której się mieszka, że trzeba pokonywać kolejne przeszkody i wyznaczać sobie nowe cele, że upór i determinacja zostaną nagrodzone. Niewątpliwie sukces Kamili Skrzypy jest też wielkim osiągnięciem Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim i nauczycieli, którzy przygotowywali ją do konkursów, a były to panie: Iwona Gajżewska-Kostka, Walentyna Krawczuk-Doszyń, Alicja Kamińska i Wioletta Lugowska-Rohun. Dziękuję im wszystkim za pracę i gratuluję sukcesów. Jestem przekonany, że inni uczniowie pójdą w ślady swojej starszej koleżanki, a szkoła dołoży wszelkich starań, żeby wspierać zdolną i pracowitą młodzież.
Gratuluję Kamili i jej rodzicom dotychczasowych osiągnięć i cieszę się, że kilka lat temu wybrała ona naszą szkołę. Jeden z dyrektorów szkół obecnych na gali powiedział: „Prowadzić taką młodzież, to sama przyjemność i sens pracy nauczyciela”. Sukcesy naszej uczennicy pozwalają mi przyłączyć się do tej refleksji.
Turnieju Szachowy o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim
Miłośnicy szachów, zarówno grający, jak i kibice mieli okazję ciekawie spędzić piątkowe przedpołudnie 12 czerwca biorąc udział w „Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim”.
Uroczystego otwarcia Turnieju dokonał dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim p. Dariusz Hawrylec, życząc zawodnikom sportowej rywalizacji oraz jak najlepszych wyników. Turniej prowadził p. Roman Petrecki. Do Turnieju zgłosili się mieszkańcy miasta i gminy Górowo Iławeckie, zarówno uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także dorośli.
W turnieju uczestniczyło 15 zawodników , którzy startowali w trzech kategoriach. W kategorii szkól podstawowych, pierwsze miejsce zajął Mateusz Aftanas. W najliczniej obstawionej kategorii szkól gimnazjalnych, mistrzem został Józef Stocki , wygrywając wszystkie partie. Drugie miejsce zajął Paweł Froń a trzecie Kacper Hetman.(wszyscy uczący się w Gimnzjum nr 1 w Górowie Iławeckim). Ciekawie przebiegał turniej w kategorii „Open”., w której startowało sześciu zawodników. Mistrzostwo tej kategorii zdobył p. Andrzej Markowski pokonując wszystkich rywali. Drugie miejsce zajął p. Mieczysław Hołownia a trzecie p. Jan Kulpaka.
Fundatorem pucharów był p. Dariusz Hawrylec, Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim. Organizatorem turnieju był Prezes Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia „Bałga”
Głównym organizatorem Turnieju było Gimnazjum nr 1 w Górowie Iław. oraz Stowarzyszenie „Bałga”. Puchary ufundował Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Górowie Iław.
Dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim i MGS „Bałga”
zaprasza wszystkich chętnych do udziału
w OTWARTYM TURNIEJU SZACHOWYM,
który odbędzie się 12 czerwca 2015 r.
o godz. 13.30 w sali gimnastycznej
Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim.
Kategorie wiekowe:
1) do 12 lat.
2) 13-16 lat.
3) od 17 lat do 100 lat.
Zapisy: do godz. 13.30 w dniu zawodów lub telefonicznie do p. Romana Petreckiego: 887548680.
W czwartek 28 maja odbyła się wycieczka do Gdańska, na którą pojechały klasy Ia i IIb wraz z panią Bożeną Kobusz oraz panią Jolantą Płoską. Wyjechaliśmy z pod szkoły o 7:30, a na miejscu byliśmy około godz.10:00. Najpierw poszliśmy na 6 minutowy seans do kina 7D, następnie około godziny 11:00 wsiedliśmy na 50-metrową wieżę widokową, z której można było zobaczyć całe miasto. Widok był naprawdę niesamowity. Potem mieliśmy dwie godziny na kupienie pamiątek, na starym mieście. Jedną z najlepszych atrakcji było karmienie gołębi. Na koniec panie zorganizowały gre polegającą na znajdowaniu zabytków Gdańska i robieniu grupowych zdjęć przy nich. Ta grupa, która dowiedziała się najwięcej o zabytkach wygrywała, ale wszyscy dostali słodki prezent. Wyjechaliśmy około godziny 16:00, a pod szkołę chwilę po godz.18:00. Wszystkim bez wyjątku podobała się ta wycieczka i chętnie pojechalibyśmy na nią drugi raz.