W sobote 12 marca nasza szkoła uczestniczyła w ATHLETICS CHALLENGE 2O22 - Spotkanie z mistrzem Olimpijskim Karolem Zalewskim. Podczas imprezy mogliśmy sie sprawdzić: w skoku w dal, rzucie piłką lekarską oraz biegu po kopercie. Konkurencja końcowa był bieg sztafetowy. Mieliśmy okazje porozmawiać z mistrzem, zrobić zdjecia a co najważniejsze razem z panem Karolem Zalewskim trochę poćwiczyc. Na pamiatkę zostały koszulki, autografy i zdjecia .
ATHLETICS CHALLENGE 2O22
- 3
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs historyczny pod hasłem „Żołnierze Wyklęci”- cześć Ich pamięci. W konkursie wzięło udział 56 uczniów z klas VIII-ych.
Laureatami zostali:
– Aleksandra Zimnia,
– Katarzyna Jelińska,
- Maja Trzcińska,
- Dominik Gołaszewski,
- Zuzanna Murawska,
– Zofia Guło.
Na lekcjach historii odbyły się pogadanki, a uczniowie wykonali gazetkę tematyczną. Włączając się w obchody składamy hołd „Żołnierzom Wyklętym” za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną, przywiązanie do tradycji niepodległościowych, wierność swoim ideałom i bezkompromisowość w walce o pełną wolność naszego kraju.
A.W.
Kolejny sukces
9 marca uczennice naszej szkoły zdobyły Mistrzostwo Powiatu w Mini Piłce Siatkowej "2" Dziewcząt.
Dziewczunki wystąpiły w składzie: Ola Bobel, Hania Jabłońska, Hania Grygorowicz, Wiktoria Łuczkowska, Maja Husak, Julka Szczepanik.
Z potrzeby serca
Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła radykalnie naszą rzeczywistość w Europie i na świecie. Codziennie obserwujemy w mediach tragedię zwykłych ludzi, śmierć, zniszczenie i ogromną liczbę uchodźców. Jednocześnie imponuje nam odwaga i nieustępliwość obrońców Ukrainy. W takich chwilach konieczne jest wsparcie dla tych, którzy stracili wszystko i nie mają gdzie wracać oraz tych, którzy bohatersko stawiają opór najeźdźcy.
Z tego powodu pracownicy Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim spontaniczne zebrali pieniądze na najbardziej potrzebne dziś Ukrainie środki opatrunkowe, przeciwbólowe i dezynfekcyjne. Dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Państwa Krakowiak i pracowników apteki z Górowa Iławeckiego naszą pomoc udało się potroić. W poniedziałek, 7 marca przekazaliśmy kilkanaście kartonów medykamentów potrzebującym w Ukrainie.
Z całego serca dziękuję wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim, Panu Jackowi Krakowiakowi wraz z małżonką oraz pracownikom apteki za nieocenioną pomoc. Wasz dar z pewnością będzie ratował życie. JESTEŚCIE WIELCY!!!
Chciałbym też dodać, że w szkole nadal zbieramy dary rzeczowe dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na terenie Miasta Górowo Iławeckie lub niedługo do nas przybędą. Wielki szacunek i podziękowanie za wszelką pomoc kieruję do Nauczycieli, Rodziców i Uczniów, którzy angażują się w zbiórkę.
D. Hawrylec
Sukces siatkarskich dwójek
III miejsce Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim w Mistrzostwach Powiatu SZS w piłce siatkowej "dwójek" chłopców. Skład zespołu: Radosław Walczak Oskar Gajdamowicz Kamil Migas Marcel Kuzniecow.
XXIX Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
- 1
W dniu 03.03.2022r. wzięłyśmy udział w XXIX Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia. Olimpiada odbyła się w Bartoszycach w której wzięło udział 11 szkół z miasta Bartoszyce i powiatu Bartoszyckiego. Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć.
Celem Olimpiady było wykształcenie wśród uczniów potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia. Uczestnicy Olimpiady musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom również wiedzy o HIV/AIDS oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy na temat PCK.
Do Olimpiady przygotował nas Pan Paweł Pieniak opiekun Szkolnego Koła PCK.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 30 pytań, które były bardzo trudne i osiągały poziom licealny. Mimo wszystko cieszymy się, za osiągnięcie naszych wyników i godne reprezentowanie naszej Szkoły.
Kl. VII B Marika Stach, Julia Kuchta
Konkurs rozstrzygnięty
Dnia 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zorganizowano konkurs polegający na uzupełnieniu tekstu typowymi dla naszego języka literami. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem.
Laureaci konkursu to:
Karolina Kuśmierczyk – klasa 5b,
Julia Kuśmierczyk – klasa,
Iwo Wąsowski – klasa 6a.
Egzamin z człowieczeństwa
- 14
Miniony tydzień z pewnością uczniowie naszej szkoły zapamiętają na długo. Kiedy 24 lutego Ukraina została zaatakowana przez Rosję, trudno było rozmawiać na inne tematy.
Strach, smutek, przerażenie – to najczęściej nazywane emocje.
Już następnego dnia wielu uczniów naszej szkoły przyłączyło się do manifestacji wspierającej walczących Ukraińców, która odbyła się pod Ratuszem Miejskim. Pokazanie jedności w takiej chwili pokazuje, że w obliczu zagrożenia potrafimy pokazać to, co w nas najlepsze.
- Ważne jest, aby we właściwy sposób rozmawiać o zaistniałej sytuacji z dziećmi. Nazwanie emocji, zilustrowanie ich, pozwala oswoić lęki i zminimalizować traumy. Nasi nauczyciele podczas zajęć starali się rozmawiać o tym z uczniami. – powiedział dyrektor szkoły D. Hawrylec.
- To również ważny gest w kierunku uczniów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, którzy martwią się o swoje rodziny i przyjaciół – dodała wicedyrektor szkoły W. Lugowska-Rohun.
10
Kamyki wiary
Zainspirowani ogólnopolską akcją "Kamyki wiary", uczniowie klas czwartych z panią Agnieszką Czernik - katechetką przygotowali na katechezie swoje kamyki. Zapisane są na nich sigla czyli adresy biblijne, pod którymi w Piśmie Świętym można znaleźć słowa niosące nadzieję, radość, naukę. Kamyki dzieci rozkładają w różnych miejscach.Warto dodać, że jesteśmy pierwszą szkołą w diecezji warmińskiej, która dołączyła do owej akcji.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego 2022!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to wspaniała okazja, aby poprzez zabawę, ćwiczenia i konkursy przybliżyć zawiłości oraz wyjątkowość języka, którym się posługujemy. Chyba wszyscy, nie tylko podczas zajęć języka polskiego, możemy stwierdzić, że język polski do najłatwiejszych nie należy. Pamiętając, że błądzenie jest rzeczą ludzką, miejmy świadomość, że popełnianie błędów nie powinno zniechęcać nas do zgłębiania tajników naszego języka.
Przyjmuje się, że na świecie istnieje 7111 języków, a aż 50% z nich wymrze do ok. 2100 roku. Zatem poznawajmy, kształtujmy, rozwijajmy nasz język, pamiętając, że bez niego nasza tożsamość może zaniknąć.
W tym roku szkolnym niestety nie możemy świętować w szkole, wracamy wszakże dopiero w czwartek… Dlatego na stronie fejsbukowej szkoły ogłaszamy konkurs – zabawę. Wyniki zaprezentujemy wkrótce.
nauczyciele biblioteki
Rejonowy etap Ogólnopolskiego konkursu Historycznego „Losy żołnierza…”
12 stycznia odbył się w Olsztynie rejonowy etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”. Na tym etapie uczniowie musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu historii Polski i historii powszechnej w latach 1531–1648 wykraczające poza podstawę programową oraz wiedzę dotyczącą oręża polskiego w latach 1531–1648.
W konkursie wzięło udział czworo uczniów z naszej szkoły. Troje zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego, są to: Nestor Iwanczewski, Katarzyna Jelińska i Oliver Lasowy.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- 21
Podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariusze ze Szkoły Podstawowej kwestowali na ulicach naszego miasta i okolic. Wcześniej odbyła się zbiórka w naszej szkole.
Dziękujemy Wszystkim za okazane, a Pani Sylwi Rosochackiej za zaufanie.
OLIMPIADA ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA
W czwartek, 16 grudnia w naszej szkole odbyła się Olimpiada Zdrowego Trybu Życia. Chętni uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat pierwszej pomocy, biologii oraz życia codziennego. Dwoje uczniów, którzy otrzymali najwięcej punktów, przeszło do kolejnego etapu, czyli do Rejonowej Olimpiady Zdrowego Trybu Życia w Bartoszycach, a byli to: Julia Kuchta i Maria Stach. Wszyscy życzą im jak najlepszych wyników w dalszych etapach.
Gabriela Kuźniak
Zbieramy słodycze – akcja charytatywna Szkolnego Koła PCK
- 5
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Szkolne Koło PCK zorganizowało akcję charytatywną, której celem było zebranie słodyczy dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej nr 1 im. Janusza Korczaka w Bartoszycach. Taka akcja w naszej szkole miała miejsce drugi raz, ale chcielibyśmy, aby stało się to naszą szkolną tradycją.
Zbiórka trwała do 17 grudnia 2021r. W tym czasie udało nam się zebrać wielką górę słodkości: czekolady, żelki, batoniki, cukierki oraz mnóstwo różnorodnych ciastek. Wszystkie słodkości zapakowaliśmy w 6 dużych kartonów. Mamy nadzieję, że tą akcją osłodziliśmy podopiecznym bartoszyckiej placówki ten wyjątkowy czas, jakim są Święta Bożego Narodzenia.
Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych, czekają na nie, pamiętają o przyniesieniu „słodkiego podarunku” i co najważniejsze- rozumieją cel i czują potrzebę organizowania takiej akcji. I tym razem okazali wielkie serce.
Marika Stach
Zbiórka publiczna na rzecz Pogorzelców z Gałajn
- 1
Zbiórką publiczna na rzecz Pogorzelców z Gałajn rozpoczęta. Będzie trwać do 14.02.2022 r. Pomóżmy im wspólnie odbudować nadzieję.
WIGILIE KLASOWE
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na wigiliach klasowych. Dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów i wychowawców w klasach przygotowano uroczysty poczęstunek. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne i pełne wzruszeń. Dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy uczniowie złożyli sobie świąteczne życzenia i wymienili się prezentami.
MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM
Uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji: „MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM”. Własnoręcznie wykonali barwne kartki świąteczne na Boże Narodzenie dla polskich służb mundurowych, zabezpieczających wschodnią granicę Polski.
Kartki z podziękowaniami i życzeniami przekazano do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, skąd zostaną przesłane żołnierzom 16. Dywizji Zmechanizowanej.
A.W.
„Zapal Światło Wolności” – akcja społeczna IPN z okazji 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego.
- 1
Uczniowie zapalili wirtualną świecę ofiarom stanu wojennego. Uczcili w ten sposób pamięć poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, a także, zwykle zapomnianych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej.
W klasach ósmych zostały przeprowadzone lekcje historii „Dzieci stanu wojennego”. Uczniowie obejrzeli wystawę elementarną „Stan wojenny 1981-1983”, wysłuchali tekstów piosenek: „Piosenka dla córki” Macieja Pietrzyka, „Tajne spotkanie z M***”, „Kołysanka (Sierocińca)” Jacka Kaczmarskiego. Następnie w grupach uzupełniali karty pracy.
Wirtualne światełko wolności
W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.
Apel o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skierował do wszystkich Polaków prezydent Andrzej Duda.
Światowy Dzień Wolontariatu
Świętujemy Światowy Dzień Wolontariatu, robiąc to, co umiemy najlepiej. POMAGAMY
Archiwum Aktualności