We wtorek 30 listopada 2021 roku uczniowie Szkolnego Koła PCK odbyli szkolenie dotyczące ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, które przeprowadził Pan Bartłomiej Chilmanowicz wykwalifikowany ratownik medyczny i zarazem strażak Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. Na początku Pan Bartłomiej zadał nam pytania czy umiemy udzielić pierwszej pomocy i czy wiemy jak ona jest bardzo ważna. Dzięki niemu mieliśmy okazję przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Pan Bartłomiej wytłumaczył oraz pokazał jak powinniśmy pomóc osobie z krwotokiem i w przypadku przebicia tętnicy, jak tamować i opatrywać rany. Pan Bartłomiej pokazał i wytłumaczył jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku napadu drgawek oraz przy różnych złamaniach. Dowiedzieliśmy się jak ważna jest umiejętność wykonywania RKO, a przy okazji usłyszeliśmy wiele ciekawych i autentycznych historii z pracy ratownika oraz strażaka. Pan Bartłomiej ze wspaniałym, poczuciem humoru odpowiadał nam na każde zadane przez nas pytania, wykazał się niesamowitą cierpliwością w stosunku do naszej grupy. Po spotkaniu z ratownikiem doszliśmy do wniosku, że takie szkolenie powinien odbyć każdy człowiek aby uratować życie drugiego człowieka. Jako uczniowie Szkolnego Koła PCK bardzo byśmy chcieli, aby to nie było nasze ostatnie spotkanie.
Szkolenie z pierwszej pomocy
- 30
Światowy Dzień Walki z HIV
- 1
Dnia 01.12.2021r. w naszej szkole obchodziliśmy światowy dzień HIV i AIDS z tej okazji uczennice należące do Szkolnego Koła PCK odwiedziły klasy i przedstawiły innym uczniom informacje dotyczące HIV i AIDS. Uczennice na znak solidarności z osobami żyjącymi na co dzień z HIV i AIDS rozdawały czerwone kokardki jako symbol choroby.
Marika Stach
Kiermasz świąteczny
- 9
W dniach 6 i 7 grudnia w bilblitece szkolnej odbędzie się kiermasz świąteczny. Dochód z akcji przeznaczymy dla Funkcji "Gdy liczy się czas".
Szkolne Koło Wolontariatu
Andrzejki w szkole
- 18
30 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera, za sprawą adrzejek. Zabawy andrzejkowe to już u nas tradycja. Był to dzień pełen radości i ekscytacji, dzieci i młodzież "poznawały" swoją dalszą i bliższą przyszłość. Towarzyszyła temu muzyka podczas przerw, by uatrakcyjnić ten niezwykły dzień. Wśród klas młodszych wróżby przeprowadzały uczennice klasy 4a.
Starsi uczniowie w gronie swoich klas przepowiadali swoją przyszłość. Śmiechom, żartom nie było końca. W dobrych humorach uczniowie wracli na lekcje, spokojni o swoją przyszłość...
J.M., A.B.
Koniec baśni…
Zakończyliśmy działania w ramach tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem: Baśnie i legendy z całego świata.
Zainspirowani hasłem przewodnim postanowiliśmy zainteresować tematem jak najwięcej uczniów naszej szkoły.
Najmłodsi pod okiem wychowawczyń wykonali kolorowanki do wybranych przez siebie baśni. Uczniowie z klas starszych podejmowali bardziej skomplikowane działania: samodzielnie tworzyli ilustracje do ulubionych baśni, które uprzednio szczegółowo opowiadali. Piątoklasiści, opierając się na tekstach baśni, ćwiczyli umiejętność streszczania tekstu literackiego. Powstały również komiksy, których fabuła oparta była na najbardziej znanych baśniach i legendach oraz plany wydarzeń poznanych utworów.
Najstarsi uczniowie podjęli wyzwanie stworzenia folderu turystycznego zachęcającego do odwiedzenia naszego miasta i okolic – wszystko zainspirowane legendami i baśniami związanymi z naszą małą ojczyzną.
W przedsięwzięcie zaangażowali się nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, plastyki i języka polskiego, a efekty naszych działań można oglądać w galerii zdjęć.
Organizatorzy
Kartka dla Rodaka
W ramach lekcji plastyki uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji" Kartka dla Rodaka". Polega ona na wysłaniu własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych do fundacji, a stamtąd są przesyłane do Polaków mieszkających poza granicami kraju. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie.
Narodowe Święto Niepodległości 2021
- 54
Nasza szkoła była współorganizatorem obchodów 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Najwyższego Serca Pana Jezusa z udziałem naszego Pocztu Flagowego, Pocztu OSP, służb mundurowych i klas mundurowych.
Po Mszy Św. uformowała się kolumna, która z flagą Polski wyruszyła w kierunku ratusza miejskiego. Po drodze władze miasta oraz wicemarszałek woj. złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła Białego, upamiętniającym Ofiary Katastrofy Smoleńskiej. Przed ratuszem społeczność miasta i okolic wspólnie odśpiewała hymn narodowy, po którym nastąpiła część artystyczna. Nasz chór wykonał wiązankę pieśni patriotycznych przeplatanych wierszami w wykonaniu uczniów klas mundurowych LO. Następnie uczniowie kl. V w symboliczny sposób ukazali rozbiory Polski i jej „zmartwychwstanie”, a uczennice kl. VIII wykonały radosny taniec z flagą do piosenki „Mówię o tobie dobrze”.
Całości towarzyszyły pieśni legionowe w wykonaniu zespołu Derkacz.
A.W
#SzkołaDoHymnu
Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.
W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości tj. w środę, 10 listopada o symbolicznej godz. 11:11, uczniowie i nauczyciele wspólnie zaśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Aby uczcić ten dzień, uczniowie wykonali gazetki okolicznościowe na holu szkoły.
A.W.
SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
- 12
9 listopada w szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim odbył się Szkolny Turniej Szachowy z okazji Dnia Niepodległości. W turnieju uczestniczyło 31 uczniów naszej szkoły w trzech kategoriach wiekowych.
Klasyfikacja końcowa zawodów szachowych:
1. W kategorii wiekowej, klasy I-III:
I miejsce- Karol Mackiewicz, klasa IIb
II miejsce-Konrad Olejniczak, klasa IIIa
III miejsce- Zosia Piędziak, klasa IIa
2. W kategorii wiekowej, klasy IV-VI:
I miejsce- Filip Drabiński , klasa Va
II miejsce-Adam Goluch, klasa Va
III miejsce- Wiktoria Jemielity, klasa Va
3. W kategorii wiekowej, klasyVII-VIII:
I miejsce- Bartosz Bachanowicz, klasa VIIIa
II miejsce-Iza Gnaś, klasa VIIIa
III miejsce- Jakub Lipski, klasa VIIa.
Nagrody ufundował i wręczył Dyrektor Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim, p. Dariusz Hawrylec.
Sędzią głównym Turnieju był p. Andrzej Markowski.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju szachowego za sportową rywalizację oraz za przestrzeganie zasad epidemicznych.
Organizator turnieju: Roman Petrecki
#SzkołaPamięta
- 10
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
W ramach tej akcji, w tygodniu poprzedzającym 1 listopada, nasi uczniowie z wychowawcami oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Zapalili znicze pod obeliskiem, upamiętniającym 96 ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. Następnie udali się na pobliskie cmentarze, uporządkowali i zapalili znicze na opuszczonych grobach, a także grobach osób, którzy tworzyli historię naszego miasta. Na lekcjach informatyki uczniowie kl. VII i VIII wykonali prezentację multimedialną „Ojcowie Niepodległości”.
04.11.2021 r. klasy VIII „B” i ”C” wybrały się na wycieczkę do Muzeum Miejskiego w Górowie Ił. Uczniowie mieli możliwość podziwiania zgromadzonych archiwaliów i muzealiów. Wśród bogatej kolekcji dominują przedmioty związane z II wojną światową, w tym z działającym w pobliskim Kamińsku pierwszym w Prusach Wschodnich obozem jenieckim Stalag IA Stablack.
Dzięki takim akcjom dzieci poznają historię regionu i uczą się szacunku dla tradycji.
A. W.
Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych.
Czy wiecie skąd pochodzą orki, driady, jednorożce lub trolle? Dla wielu z Was to bardzo proste pytanie, ale inni zapewne tego nie wiedzą. Dlatego też tegoroczne obchody Międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych opatrzone są hasłem: Baśnie i legendy z całego świata.
My również udamy się w podróż do baśniowych i legendarnych krain. Starsi uczniowie spotkają się z tekstami literackimi i… trochę popracują nad ich fabułami, bo przecież wszystko może się przydać na egzaminie ósmoklasisty! Młodsi uczniowie wybiorą ulubione baśniowe lub legendarne postacie i przedstawią je w formie plastycznej.
Najciekawsze prace znajdą się na wystawie podsumowującej przedsięwzięcie.
Życzymy pięknej podróży do magicznego świata!
Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego
15 października klasy IVA i IVB wraz z opiekunami - p. R. Gajdamowicz, p. P. Pieniak i p. A. Klimko - wybrały się do 9 Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim. Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego. Uczniowie również zwiedzili Salę Pamięci, gdzie mieli możliwość zapoznania się z tradycjami i historie jednostki. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali sprzęt wojskowy i umundurowanie żołnierzy oraz uważnie słuchali ciekawych opowiadań żołnierza, który oprowadzał dzieci po jednostce.
Uczniowie również byli w kinie Ignacy na bajce „Rodzinka rządzi”. Uśmiechnięte buzie dzieci oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Później na bawili się na placu zabaw koło Tężni Warmińskich i z apetytem zjedli pizzę w znajdującej się niedaleko pizzerii.
To był naprawdę udany dzień.
9
DZIEŃ PAPIESKI
Przed reformą oświaty wprowadzoną w Polsce w 2017 r. nasza szkoła, ówczesne gimnazjum, nosiła imię Jana Pawła II. Od tej pory Ojciec Święty zagościł na zawsze w murach tej szkoły. Ma tu swoje stałe miejsce.
Z okazji 43 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża nauczyciele przeprowadzili lekcje wychowawcze poświęcone wielkiemu Polakowi. Uczniowie w klasach i na holu wykonali gazetki tematyczne. W dowód wdzięczności złożyli kwiaty i zapalili światełko, które ma być nadzieją na lepsze jutro i podziękowaniem za żywą obecność wśród nas.
A.W.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole - uczniowie w roli nauczycieli!
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami, a nauczyciele pomagają im je rozwinąć” Janusz Korczak
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
W ten szczególny dzień - Dzień Edukacji Narodowej, uczniowie naszej szkoły, postanowili podarować swoim nauczycielom chwilkę wytchnienia. Wcielili się w ich role i przeprowadzili lekcje. Uczniowie sumiennie wywiązali się z powierzonego im zadania i poprowadzili ciekawe zajęcia. Przy okazji tej zabawy uczniowie mogli sami doświadczyć, jak trudna jest praca nauczycieli. Problemy sprawiało zwłaszcza utrzymanie dyscypliny, jednak wszystkie lekcje przebiegły bez zakłóceń.
Dzień ten sprawił ogromną frajdę zarówno uczniom jak i nauczycielom.
A.W.
Dzień Czytania
Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, a także ciekawość świata.
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Czytania, uczniowie klas ósmych zaprezentowali swoim młodszym kolegom lekturę pt. „Cukierku, Ty łobuzie”. Czytanie książki wywołało u pierwszaków niemałe poruszenie nową sytuacją, ale również zainteresowanie zabawnymi przygodami głównego bohatera Cukierka.
Wychowawczynie klas 1a i 1b
Wycieczka do Olsztynka i Olsztyna
Dnia 1 października 2021 r. uczniowie klasy VIIa i VIIb byli na wycieczce edukacyjnej. Zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Poznawanie historii zawsze jest ciekawsze, gdy jesteśmy w stanie zobaczyć ją na własne oczy. Dzięki skansenowi uczniowie mogli poznać prawdziwą historię budownictwa ludowego. Swym urokiem zachwyciły uczniów liczne drewniane chaty z wyposażeniem oraz zabudowania gospodarcze charakterystyczne dla XIX Ii XX-wiecznej wsi. Jednym z najciekawszych obiektów skansenu jest kopia kościoła z polichromią, ołtarzem i dzwonnicą z połowy XVII w. oraz wiatrak i wozownia z garncarnią i piecem do wypalania ceramiki.
Również w Olsztynku uczniowie odwiedzili Hutę Szkła Artystycznego, która powstała w latach osiemdziesiątych XX w. Przewodnik opowiedział naszej grupie o historii, technologii i ciekawostkach związanych ze szkłem i jego produkcją. Mogli także obejrzeć na żywo proces wytwarzania szklanych wyrobów od podstaw, m.in. aniołki, ptaszki itp. Formowanie figurki wymaga niezwykłej wprawy i talentu. Na zakończenie wizyty uczniowie odpowiadali na pytania, które przygotował właściciel huty, a za poprawne odpowiedzi otrzymali „ szklane” nagrody.
W Muzeum Przyrody w Olsztynie siódmoklasiści wzięli udział w ciekawej lekcji „ Poznaj świat zwierząt”, a następnie zwiedzili wystawę stałą „Zwierzęta Warmii i Mazur”. To kolekcja 900 spreparowanych zwierząt żyjących w regionie. W zasobach Muzeum Przyrody zgromadzono około 19 tysięcy eksponatów, głównie zoologicznych, botanicznych i geologicznych. Siedziba tego muzeum znajduje się w secesyjnym pałacyku z końca XIX w., otoczona parkiem z okazami wiekowych drzew.
Uczniowie z niecierpliwością czekali na ostatni punkt naszej wycieczki, czyli Park Trampolin 7 Jump Street, który znajduje się w Olsztynie. Jest to nowoczesny obiekt, przeznaczony do organizacji różnego rodzaju imprez sportowych. Po całym dniu zwiedzania mieli okazję wykazać się zdolnościami akrobatycznymi. Po krótkiej rozgrzewce, skakali na trampolinach, robili fikołki i świetnie przy tym się bawili.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń, późnym wieczorem wrócili do domu.
Wychowawcy
Moje Miasto Cittaslow
Z okazji Tygodnia Cittaslow, który przypada na ostatni tydzień września, odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Moje Miasto Cittaslow”. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta p. Jacek Kostka.
Nasi uczniowie chętnie włączyli się w ideę ruchu Cittaslow. Wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Wykonali barwne i pomysłowe prace.
Komisja konkursowa doceniła wysiłek i zaangażowanie młodych artystów i postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników. Prace uczniów można obejrzeć w piwnicach górowskiego ratusza.
A.W.
I Miejsce w Mistrzostwach Powiatu SZS w Piłce Nożnej Chłopców
Skład zespołu: Hiczkiewicz Nikolas, Gajdamowicz Dawid, Szyk Daniel, Gil Oliwie,r Paluszek Filip, Wierzbowski Filip, Kachel Damian. Trener: Rafał Gajdamowicz
Ostateczna klasyfikacja turnieju:
1. SP Górowo Iławeckie
2. SP 7 Bartoszyce
3. SP Sępopol
4. SP Kinkajmy
5. SP 1 Bartoszyce
Spotkanie w bibliotece - świadek historii
Wrzesień obfituje w wydarzenia i rocznice ważne dla naszego kraju. Niektóre z nich są pielęgnowane i znane wszystkim. Coraz mniej jest jednak takich, które mogą być przedstawione przez świadków – ludzi, którzy przeżyli i doświadczyli rzeczywistości, którą za kilka lat będziemy mogli poznać jedynie z książek.
Właśnie we wrześniu obchodzimy Dzień Sybiraka. Dlatego w bibliotece szkolnej zostało zorganizowane spotkanie z Panem Stanisławem Wasilewskim, który swoje najmłodsze lata spędził na Syberii. Nasz gość w emocjonujący sposób opowiadał o doświadczeniach własnych oraz swoich najbliższych. Swoje opowieści potwierdzał materiałem dokumentacyjnym, tekstami oraz zdjęciami.
Uczestniczący w spotkaniu uczniowie byli poruszeni poznaną historią, starali się uczestniczyć w pogadance prowadzonej przez Pana Stanisława.
- Wiedza przekazana przez człowieka, który uczestniczył w trudnych historycznych wydarzeniach z pewnością staje się ciekawsza, bardziej wiarygodna i tym samym łatwiej przyswajalna przez uczniów – podsumowała spotkania nauczycielka historii A. Wasyleczko.
I. Kostka
Spacer śladami historii
24 września uczniowie kl. VIII”B” i VIII”C” wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Gdańska.
Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Westerplatte, gdzie 1 września 1939 r. o godz. 4.45, salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein, rozpoczęła się II wojna światowa. W drodze pod Pomnik Obrońców Wybrzeża uczniowie zobaczyli pozostałości wojskowych fortyfikacji.
Z Westerplatte do Gdańska odbyli rejs statkiem. Przemierzając Starówkę uczniowie podziwiali zabytki: Zieloną Bramę, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz Miejski, Złotą Bramę i Żuraw. Zwiedzili Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk.
W Sopocie odbyli spacer po molo, będącym najdłuższą tego typu konstrukcją drewnianą w Europie.
Mimo kapryśnej wrześniowej pogody humory wszystkim dopisywały.
Archiwum Aktualności